Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘acele’ diyerek il müftülerini 15 Ağustos’ta Ankara’ya çağırdığı ve seçimlerle ilgili talimat verdiği iddia edildi.

Bir gün süren toplantıda, önceki toplantılardan farklı olarak basına açık bölüm ve toplantı sonuç bildirgesinin yer almadığı ve “Konuşulanlardan biri dahi sızarsa hepiniz sorumlusunuz” denildiği öğrenildi.

‘KAZANIRSAK HEP BERABER KAZANIRIZ, KAYBEDERSEK HEP BERABER KAYBEDERİZ’

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, toplantının ana gündemini yaklaşan seçimler oluşturduğu, “seçim öncesi dikkatli olunması” yönünde telkinlerde bulunulduğu kaydedildi. Toplantıda, iddiaya göre müftülere, “Seçime dokuz ay kaldı. Herkes sahaya insin, çalışma yapsın. Kazanırsak hep beraber kazanırız, kaybedersek hep beraber kaybederiz. Ev ev gezin” talimatı verildiği ileri sürüldü.

ERBAŞ’IN ‘KAZANIMLARIMIZI KAYBETMEMELİYİZ’ DEDİĞİ İDDİASI

Başkan Ali Erbaş’ın da “Büyük kazanımlar elde ettik. Bu kazanımları önümüzdeki seçimde kaybetmemeliyiz” dediği iddia edildi. Söz konusu siyasi mesajların ise bazı müftüler arasında, “Bizi seçim çalışması için mi çağırdılar? Seçim propagandası mı yapacağız?” rahatsızlığına neden olduğu öğrenildi.

‘KONAKÇI’YI SUSTURUN, SEÇİM ÖNCESİ ZARAR VERİYOR’ TALİMATI

Diyanet Başkanı Erbaş’ın ısrarı sonucu iptal edilen, 16 bin liraya kadar ulaşan maaş promosyon anlaşmaları da toplantıda gündeme geldi.

Erbaş’ın, “2 bin 880 liraya sonuçlanan ilk ihalenin yürürlüğe konulmasını” istediği belirtilirken müftülerin ise “2 bin 880 lira helal, 16 bin lira haram mı? Bu ısrar neden?” siteminde bulunduğu iddia edildi. Özellikle son dönemde kamuoyuna yansıyan fetva tartışmaları üzerine, sosyal medyanın daha etkin kullanılması gerektiği vurgulanan toplantıda, müftülerin yönetime “siyasi tavır” nedeniyle eleştirilerini yönelttiği aktarıldı. Sosyal medyada paylaştığı videolar ile sık sık gündeme gelen imam Halil Konakçı için de yönetim tarafından “Artık susturun. Seçim öncesi zarar veriyor” talimatı verildiği öne sürüldü.