Yurttaşların din hakkında sorduğu sorulara verdiği skandal cevaplar ile gündeme gelen Din İşleri Yüksek Kurulu, bu kez de vadesiz mevduat hesaplarına yönelik dikkati çeken çıkışa imza attı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Kurul, “Bankaların vadesiz mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmü nedir?” sorusuna, “Dinen uygun değildir” yanıtını verdi.

Emeklilerin banka promosyonlarına yönelik, “Alıp kullanmak caiz değildir” fetvası veren, faiz getirisi olan banka hesaplarının kullanılmasını, “Dinen uygun bulmayan” ve “Fiyatları tayin eden Allah’tır” fetvası ile tepki çeken Diyanet, çıtayı biraz daha yükseğe koydu.

Din İşleri Yüksek Kurulu, vadesiz mevduat hesaplarına yönelik dikkat çeken bir yorum yaptı.

VADESİZ HESAP SORULDU

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’na ait internet sitesine ilginç bir soru geldi. Bir yurttaş kurula, “Bankaların vadesiz mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmü nedir?” diye sordu. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun internet sitesinin, “Kurul Fetvaları” bölümünde yayımlanan soruya verilen yanıt, “Diyanet tüm bankalara savaş açtı” yorumlarına neden oldu.

DİNEN UYGUN DEĞİLDİR

Kurulun yanıtında vadesiz mevduat hesapları, “İstenildiğinde çekilmek üzere para yatırılan ve herhangi bir faiz getirisi olmayan banka hesapları” olarak tanımlandı.

Ancak kurul, vadesiz mevduat hesabına yatırılan paranın, “Faiz gibi dinen meşru olmayan işlemlerde” kullanılmasının söz konusu olabileceğini belirterek, “Bu hususta meşru seçenekler olduğu sürece, zorunluluk olmadıkça paranın böyle bir hesapta tutulması dinen uygun değildir” ifadelerini kullandı.