Erzurum Bölge İdare Mahkemesi, Muhammed Aydemir ve Orhan Arslan’ın öldürülmesiyle ilgili valiliğin verdiği kararı reddederek, soruşturma açılmasına karar verdi.

Erzurum Bölge İdare Mahkemesi, Ağrı’nın Diyadin ilçesinde özel harekat polislerince öldürülen 15 yaşındaki Muhammed Aydemir ve 16 yaşındaki Orhan Arslan’ın ölümüyle ilgili geçen 2 yılın ardından soruşturma açılmasına karar verdi. Aydemir ve Arslan’ı “terörist” ilan ederek, polisler hakkında soruşturma izni vermeyen Ağrı Valiliği’nin kararını reddeden mahkeme soruşturma açılmasına karar verdi. 

Diyadin'de çalıştıkları fırında polisler tarafından öldürülen Orhan Aslan ve Muhammet Aydemir'in ölümlerinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen yargıda bir gelişmenin sağlanamadığına dikkat çeken Aslan’ın annesi Behice Aslan, bugün aldıkları kararın bir nebze de olsa kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Aslan, “Adalet istiyoruz. Oğlum ve arkadaşı bir ekmek parası için fırında çalışıyordu. Özel timler suçsuz, günahsız çocuklarımızı öldürdü 2 yılı biti, 3’üncü yılına giriyoruz. Bu zaman içinde ne kimse yargılandı ne de katilleri ortaya çıkarıldı. B0en adalet istiyorum çocuklarımızın katillerinin bulunup yargılanmasını istiyorum. Çocuklarımızın katillerini devlet biliyor ortaya çıkarmasını istiyorum” dedi.

‘VALİ YARGI SÜRECİNİ DURDURDU’

Muhammed Aydemir’in babası Hanifi Aydemir ise, dönemin Ağrı Valisi Musa Işın’ın yargı sürecini durdurduğuna vurgu yaparak, “Çocuklarımızın katilleri belki de hala gözümüzün önünde, elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Adalete inanmak istiyorum. Avukat arayıp müjde verdi. Valinin kararı bölge mahkemesi tarafından reddedilmiş. Buna çok sevindik ancak katiler yargılanır mı onu şimdilik bilmiyorum ben bir baba olarak çocuklarımızın katillerinin yargı önüne çıkartılıp yargılanmasını ve cezalandırılmasını istiyorum bizim ne gecemiz var ne de gündüzümüz. Gülmeyi unutmuşuz” diye konuştu. 

POLİSLER ‘FETÖ’DEN TUTUKLU

Çocuklar öldürüldüğünde ilçede Emniyet Amiri ve komiser olan 2 kişinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklandığını belirten Aydemir, dosyaya “gizlilik” kararı konulduğunu hatırlatarak, “Birçoğu FETÖ den tutuklanmış, ben çağrıda bulunuyorum bunlar hakkında davacıyım. Bunların yargılanmasını istiyorum. Neye mal olursa olsun peşini bırakmayacağız biz ailece artık gülmeyi bile unutmuşuz, adalet istiyoruz” dedi. (Kaynak: Dihaber)