Ağrı Valiliği’nin, Diyadin’de 15 yaşındaki Muhammed Aydemir ve 16 yaşındaki Orhan Aslan’ı öldürdükleri için haklarında soruşturma istenen polisler hakkında soruşturma izni vermediği belirtiliyor.

Agos’un haberine göre, Aydemir ailesinin avukatı Adnan Arslan, “Savcılığa sorduğumuzda, Orhan ve Muhammed’in ‘örgüt üyesi’ oldukları gerekçesiyle soruşturmaya izin verilmediğini öğrendik. Bunun aksini ispatlayan dosyada birçok delil varken, kusuru olanlar üstlenmek istemediği için mi süreci yavaşlatıyor?” dedi.

12 Ağustos 2015’te Ağrı’nın Diyadin ilçesinde fırında çalışan Orhan Aslan (16) ve Muhammed Aydemir (15) ile kimliği öğrenilemeyen bir kişi, özel harekat timleri tarafından öldürülmüştü.

Görgü tanıklarına göre, Aslan ve Aydemir çalıştıkları fırının karşısında bulunan depodan odun almak için gittikleri sırada özel timler tarafından vurulmuştu.

Ağrı Valiliği sonrasında yaptığı açıklamada, Diyadin İlçe Jandarma Karakolu'na 12 Ağustos 2015’te düzenlenen saldırıyı takiben yapılan operasyonda, “üç teröristin ölü ele geçirildiğini” açıklamıştı.

Operasyona katılan Özel Harekât Polisleri ifadelerinde, kendilerine silah doğrultulması üzerine çocukları vurduklarını iddia etmişti.

Valiliğin, polislerin soruşturulması için Diyadin Savcılığı tarafından yapılan izin başvurusu 2016’nın Ağustos ayında reddedildi.

Aydemir ailesinin avukatı Adnan Arslan, soruşturmanın devam etmesi için Erzurum Bölge İdare Mahkemesine yaptıkları itiraz başvurusunun sonucunu beklediklerini aktardı. Mahkeme, itiraz başvurusu sonuçlanana kadar Savcılığın dosyası üzerinden karar verecek.  

‘GEREKÇELİ KARAR ORTADA YOK’

Arslan, “Valilik bize gerekçeli kararını göndermedi. Savcılığa sorduğumuzda, Orhan ve Muhammed’in ‘örgüt üyesi’ oldukları gerekçesiyle soruşturmaya izin verilmediğini öğrendik. Bunun aksini ispatlayan dosyada birçok delil varken, kusuru olanlar üstlenmek istemediği için mi süreci yavaşlatıyor?” dedi.

Arslan ayrıca, polisin doğrultulduğunu iddia ettiği silahta Aslan veya Aydemir’e ait parmak izinin bulunamadığını da belirtti.

Arslan, polisler hakkında hiçbir disiplin soruşturması yapılmadığını, sadece ifadelerine başvurulduğunu ifade etti.