Dink cinayeti davası: Trabzon İstihbarat savunmaya devam edecek

Hrant Dink Cinayeti'ne ilişkin 2'si tutuklu 35 sanıklı davanın 13. duruşması başladı

Güncel 27.09.2016 - 12:28 27.09.2016 - 12:28
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink Cinayeti'ne ilişkin 2'si tutuklu 35 sanıklı davanın 13. duruşması, İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Duruşmada, tutuklu sanıklar Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek hazır bulundu.

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un ve Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu 8 tutuksuz sanığın da yer aldığı duruşmaya, Ogün Samast ve Yasin Hayal hükümlü bulunduğu cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşmaya Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakrıcıoğlu, Sebu Aslangil, Emel Ataktürk Sevimli, İnci İşbulur ve Hülya Deveci katıldı.

Duruşma, dönemin Trabzon Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mehmet Ayhan'ın çapraz sorgusuyla devam ediyor.

Önceki duruşmalarda, Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in avukatları davadan çekilmişlerdi. Yılmazer ve Akyürek’e yeni avukatlar atandı.

Dün savunmasını tamamlayan Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi görevlisi polis memuru Mehmet Ayhan’ın çapraz sorgusuna devam edildi.

‘34 TELEFON GÖRÜŞMESİNDE NE KONUŞTUNUZ?’

Mahkeme Başkanı, Erhan Tuncel’in yardımcı istihbarat elemanlığından çıkartılmasının ardından yapılan 34 telefon görüşmesini sordu. Mehmet Ayhan, “Havadan sudan konuştuğumuz da oluyor” diye yanıt verdi.

Mahkeme Başkanı, “Hadi 4-5 telefon görüşmesinin havadan sudan yaptınız. Senin yaptığın telefon görüşmeleri de var. Ne konuştunuz?” diye sordu.

Ayhan ise “Hatırlamıyorum” dedi.

Tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer sanık Ayhan’a, İddianamede bahsedilen 11 no’lu F3 raporuna ait olması gereken F4 raporunun imha edilmesini sordu.

Ayhan, görüşmede F4 raporu yazılmadığını söyledi.

‘EVRAK İMHA ETMEKTEN SORUŞTURMA AÇILDI MI?’

Ali Fuat Yılmazer, “Bu, Engin Dinç’in savunması sırasında söyledikleriyle gündeme gelmiş bir iddia. Engin Dinç, yaptığı incelemede F4 raporunun olmadığını söylemiş. İmha edildiğini söylemiş. Eğer evrak imha edilmişse bu büyük suçtur. Engin Dinç, bulunduğu görev itibariyle Mehmet Ayhan’ı soruşturabilir ve görevden alabilir” diye konuştu.

Yılmazer, Ayhan’a ”Evrak imha etmekten idari soruşturma geçirdiniz mi?” diye sordu.

Mehmet Ayhan, “İddianame kabul edildikten İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu savunma istedi. Savunmamızı yaptık” dedi.

Yılmazer bunun üzerine, “İstihbaratta evrak imha ettiği iddia edilen biri halen Trabzon İstihbarat Şubesinde çalışıyor” dedi.

Yılmazer, İstihbarat Daire Başkanlığı C Şubesi’ne, Trabzon’dan yazılan yazıları sorarak Mehmet Ayhan’a “Yasin Hayal’in vazgeçtiğine inandınız mı, nasıl inandınız?” diye sordu.

Mehmet Ayhan yazıları kendisinin yazmadığını söyledi.

TUNCEL: TELEFONLARIMA NEDEN CEVAP VERMEDİNİZ?

Ali Fuat Yılmazer, İstanbul Emniyet görevlilerinin 19 Ocak’ta cinayetten sonra İstihbarat Daire Başkanlığıyla iletişimi kestiklerini de söyledi.

Tutuksuz sanıklardan Sabri Uzun da Mehmet Ayhan’a Erhan Tuncel’in elemanlıktan çıkartıldıktan sonra alarm durumuna geçilip geçilmediğini sordu.

Mehmet Ayhan, “Benim bu durumla ilgim yok” dedi. Erhan Tuncel de duruşmada söz aldı.

Tuncel, Mehmet Ayhan’a Yasin Hayal’in mermi aramaya başladığını ve bu bilgiyi vermek için Emniyet’i aradığını ancak kendisine cevap verilmediğini iddia etti.

Ayhan, bu konuyla ilgili kayda değer hiç bir görüşme olmadığını söyledi.

Ayhan’ın çapraz sorgusun tamamlandı. Mahkeme heyeti duruşmaya öğlen arası verdi.

Öğlen arasının ardından Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi görevlisi polis memuru Onur Karakaya savunmasını yapacak.

(Kaynak: AGOS)

Yorumlar