DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği “Yabancı bir bakanla konuşuyordum, bana enflasyonumuzun yüksekliğinden bahsetti. Ona ‘Ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum, siz yüzde 10’la çıkamıyorsunuz’ dedim” sözlerine tepki gösterdi.

Nebati’nin sözlerini “Boş laf” olarak niteleyen Çanakcı, “Bu aymazlığın cevabını sandıkta alacaklar” dedi. Çanakcı şu ifadeleri kullandı:

"MEVKİDAŞININ TUTUMUNDAN DERS ÇIKARMALI

Sayın Bakan hicap duygusunu yitirmiş. Anlattığı doğruysa, demek ki yabancı bakan, ülkesinde yüzde 10 enflasyon oluştuğunda bile halkına karşı mahcubiyet hissetmiş. Bununla dalga geçiyor. Sayın Bakan boş laf etmeyi bırakıp mevkidaşının tutumundan ders çıkarmalı. Çünkü mahcubiyet hissine ciddi ölçüde ihtiyacı var. İnsanın iktidar koltuklarında oturması için hicap duygusunu kaybetmesine, gerçeği yalanlarla ikame etmesine gerek yok.

İNSANLARIN SOKAKTA HAKKINDA NE KONUŞTUĞUNUN FARKINDA BİLE DEĞİL

Sayın Bakan 84 milyonu el alemin karşısında küçük düşürüyor. Mevkidaşının nezdinde öyle bir Türkiye toplumu imajı çiziyor ki sanki halk enflasyondan memnun… Sanki insanlar ülkeyi yönetenlerin enflasyonu patlatmasına tepki göstermiyor… Bu anlattıkları, asıl sokağa çıkamayanın kendisi olduğunu gösteriyor. İnsanların sokakta hakkında ne konuştuğunun farkında bile değil. Bu aymazlığın cevabını sandıkta alacaklar.

ENFLASYONU 2 YILDA TEK HANEYE İNDİRECEĞİZ

Biz üstümüze düşeni yaptık. Bize düşen sorumluluğun farkındayız. DEVA Partisi’nin çalışmalarını tamamladık. En geç 6 ay içinde kriz havasını ortadan kaldırırız. Enflasyonu da en geç iktidarımızın ikinci yılı içinde düşük, tek haneli düzeylere indiririz. Emaneti teslim almak için biz hazırız."