Dersim’in Hozat ilçesinde askeri operasyonla 17 Ağustos’ta başlayan orman yangını, Munzur ve Pülümür vadileri ile merkeze bağlı Türüşmek (Aktuluk) Mahallesi’nde çıkan yangınla devam etti. Hozat, Munzur Vadisi ve Türüşmek’teki yangınlar kontrol altına alınırken, Pülümür Vadisi’nde bulunan Roj Deresi’ndeki yangın ise 6 gündür sürüyor.

13 GÜN SONRA MÜDAHALE

Hozat’ın Tanzi deresinde bulunan Kurukaymak köyü ile Koçeri Mezrası’nda başlayan orman yangınına müdahale edilmemesi nedeniyle yangın, 12 gün (28 Ağustos) sonra Ovacık’a bağlı Kakper (Buzlutepe) köyü ve bağlı Çamurek ve Hınzori mezralarına yayıldı. Yangına müdahale ise, yangının başlamasından 13 gün sonra kamuoyunun tepkileri sonucu başladı. Bu süre zarfında yangına müdahale etmek isteyen yurttaşlar ve bölgede inceleme yapmak isteyen STÖ temsilcileri ve milletvekilleri, bölgenin “özel güvenlik alanı” olma gerekçesiyle askerlerce engellendi. Yangın ise, 15 gün sonra söndürülebildi.

28 Ağustos tarihinde Pülümür Vadisi’nde bulunan Roj Deresi’nde, 29 Ağustos’ta da Munzur Vadisi’nde yer alan Fırtına Veli Çeşmesi’nde orman yangını başladı. Roj Deresi’nde 6 gündür süren yangına şehir merkezi ve ilçelerden bölgeye giden yurttaşların, yangına müdahalesi ise devam ediyor. Bölgenin oldukça engebeli ve sarp kayalıklar olması nedeniyle yurttaşların müdahalesi yetersiz kalıyor. 

AĞAÇLAR KÜLE DÖNDÜ

Munzur Vadisi’nde yer alan Fırtına Veli Çeşmesi’nde 29 Ağustos’ta başlayan orman yangınına ise, yine ilk olarak gece saatlerinde yurttaşlar müdahalede bulunmaya başladı. Yangına müdahalede bulunan yurttaşlar, yangının ikinci günü olan 30 Ağustos akşam saatlerinde havadan müdahale için Ovacık yolunu trafiğe kapattı. Yurttaşların yaptığı eylem sonucu, yangına havadan da müdahale edilmeye başlandı ve yangın sonraki gün akşam saatlerinde kontrol altına alındı. Yangın bölgesinde ise, yüzlerce yıllık olduğu belirtilen meşe ağaçlarından geriye sadece küller kaldı.

Dersim’de başlayan bir diğer orman yangını ise, dün saat 14.00 civarında merkeze bağlı Türüşmek (Aktuluk) Mahallesi’nde başladı. Kısa sürede yayılan yangın, yurttaş ve havadan yapılan destekle söndürüldü.

YAYLADERE

Bingöl’ün Yayladere ilçesinde de 29 Ağustos’ta başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Bölge sakinlerinden edinilen bilgilere göre, Yayladere’deki yangın, yurttaşların ve dünden bu yana bir helikopterin havadan müdahalesi sonucu bu sabah itibariyle söndürüldü.

Rüzgarın etkisiyle yangının hızlı yayıldığı ve geç müdahalenin yapıldığını ifade eden yurttaşlar, yüzlerce hektarlık alanın yandığı ve ağaçların köle döndüğü kaydetti.

Kaynak: MA