Dersim 1938 askeri harekatında katliamların yapıldığı 100 noktadan biri olan Bargînî köyünde aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu yakılarak katledilen 24 sivil için anıt mezar yapıldı. 

Dersim 1938 askeri harekatında katliamların yapıldığı 100 noktadan biri olan Bargînî köyünde 24 kişinin katledildiği yere anıt mezar yapıldı. Dersim’in Hozat ilçesi Karabakır (Bargînî) köyü Seka Sure mevkisinde 14 Ağustos 1938 tarihinde askerler, Ağuçan Ocağı mensubu Baran ve Canan ailelerinden aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 24 kişiyi kapatıldıkları samanlıkta ateşe vererek katletti.

Uzun yıllar boyunca aile bireylerinden kimse olayın yaşandığı yere yanaşmaya cesaret edemedi. Baran ve Canan ailesi 2014 yılında bölgede yakınlarının katledildikleri yerde kazı yapması sonucu toplu mezara ulaştı. DNA testi yapıldıktan sonra kemiklerin katledilen yakınlarına ait olduğu anlaşılınca kendilerine teslim edilen kemikler, aynı yerde defnedildi. 

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, HDP Parti Meclis Üyesi Cevdet Konak, Sakasor İnisiyatifi adına Suat Baran, Ağuçan Pirlerinden Zeynel Kele, Baran ve Canan aileleri ile birlikte bir çok yurttaş “Komkujî ya Sekesurê ji bîr nakin” pankartının asıldığı yapımı tamamlanan anıt mezar başında bir araya geldi. 

Dihaber'de yer alanhabere göre katledilenlerin isimlerinin yazılı olduğu anıt mezar başında saygı duruşunda bulunuldu. Ağuçan Pirlerinden Zeynel Kete’nin okuduğu duaların ardından niyazlar dağıtıldı. Katliamda birçok yakınını kaybeden Suat Doğan kısa bir konuşma yaptı. Mezar başında yakılan ağıtlar, toplanan kalabalığa duygulu anlar yaşattı.