19 Mart cumartesi günü Tunceli Emek ve Demokrasi Platformu’nun Seyit Sıza Meydanı'nda düzenlediği Newroz kutlamalarına vatandaşlar ile birlikte HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Umut Yeğin, Tunceli Barosu Başkanı Avukat Kenan Çetin ile birlikte STK temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katılmıştı.

Halk TV muhabiri Ferit Demir’in haberine göre, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile başlatılan soruşturma kapsamında emniyet, kutlama görüntülerini incelemeye aldı.

Görüntülerde, davul zurna eşliğinde çekilen halaylar sırasında söylenen türküler örgüt propagandası sayıldı. Halay çeken 20 öğrenci hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Öğrenciler, bu sabah saatlerinde polisler tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyonda kaldıkları evlerde ve yurtlarda gözaltına alındı.

Öğrenciler, sorgulanmak üzere Tunceli Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğüne götürüldü.

BARO BAŞKANI ÇETİN: HALAY ÇEKME OPERASYONU

Tunceli Barosu Başkanı Avukat Kenan Çetin yaptığı açıklamada, “Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı ile yaptığımız görüşmede yetkililer, öğrencilerin Nevruz kutlamaları sırasında halay çektiklerini, çalınan şarkı ve türkülerin örgüt propagandası içerdiğini, bu yöntem ile örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını belirttiler. Bu kabul edilir bir durum değil. Hangi şarkılar çalınmış o belirtilmiyor. Öğrenci arkadaşlarımıza hukuki yardım için 3 avukat görevlendirdik. Ben de takip ediyorum, öğrenci arkadaşlarımızın ifadeleri alınıyor. Akşam saatlerinde savcılık sorgusuna çıkarılmalarını bekliyoruz. 20 öğrencinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.