HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, İzmir HDP İl binasında öldürülen Deniz Poyraz’la ilgili davanın katil Onur Gencer'in talebiyle İzmir’den Kayseri’ye taşınmak istendiğini söyledi. Deniz Poyraz davasının başka bir yere taşınmak istenmesinin 'katilin arkasındaki güçlerin ve bu siyasi cinayetin gerçekliğinin ortaya çıkmasını engelleme girişimi olduğunu' söyleyen Dede, buna müsaade etmeyeceklerini söyledi.

HDP Hukuk Komisyonu sözcüsü Dede, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında davayla ilgili şunları söyledi:

KATİL DAVANIN KAYSERİ'YE ALINMASINI TALEP ETTİ

İki gün önce dosyaya giren bir yazışmadan Deniz Poyraz davasının katilin talebi doğrultusunda İzmir’den alınarak Kayseri'ye taşınmasına dönük bir girişim olduğunu öğrendik. Eğer katil can güvenliğiyle ilgili bir tehlike görüyorsa, prosedür olarak İzmir Valiliği'ne veya savcılığa başvurabilir ya da mahkeme aracılığıyla talebini iletilebilirdi ancak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne bu talebini iletmiştir. Bunun üzerine CİMER, Adalet Bakanlığı'nı harekete geçirmiş ve Adalet Bakanlığı da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Valilik'ten katilin can güvenliği ve davanın selameten yürütülmesi konusunda görüş istemiştir.

KATİLİN ARKASINDAKİ GÜÇLERİN ORTAYA ÇIKMASINI ENGELLEME GİRİŞİMİ

Bu tür davalarda cezasızlık politikasının bir parçası olarak davayı başka illere kaçırma girişimleri oldu. Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir'de katledildi ama dava Kayseri'ye taşındı, sonuçta polis memuruna 7 aylık ceza verildi. Uğur Kaymaz'ın davasının Mardin’de görülmesi gerekirken, dava Eskişehir’e taşındı ve polisler beraat etti. Bir kez daha altını çizmek istiyoruz; Deniz Poyraz davasının başka bir yere taşınmak istenmesi katilin arkasındaki güçlerin ve bu siyasi cinayetin gerçekliğinin ortaya çıkmasını engelleme girişimidir.

MAHKEME KATİLİN LAKAYT TAVIRLARINA KARŞI TAVIR ALMAMIŞTIR

Yargılamanın birinci ve ikinci duruşmalarında katilin can güvenliğini tehdit edecek ya da yargılamayı engelleyecek bir olay yaşanmış değil. Elbette katilin tahrik eden tavır ve söylemleri, acısı hala taptaze olan aile ve bizler açısından bir tepki ile karşılanmıştır. Ancak mahkeme heyetinin katilin bu lakayt tavırları karşısında tavır almaması da bu gerginliklerin yaşanmasının bir diğer sebebi olmuştur. Yargılama salonunun kapasitesinden dolayı duruşmaya katılanların yüzde 80’i avukattır. Avukatların bulunduğu bir ortamda yargılamanın etkileneceğini ya da avukatların adil bir yargılama gerçekleşmesinin önüne geçeceğini iddia etmek kabul edilebilir değildir.

DAVANIN TOPLUMDAN KAÇIRILMASI ALENİYET İLKESİNİN BOŞA DÜŞÜRÜLMESİDİR

Adil yargılamanın koşullarından biri aleniyet ilkesidir. Aleniyet ilkesinin sebebi de toplumun yargılamayı takip etmesi, adil yargılama yürütülüp yürütülmediğini bilmek istemesidir. Davanın İzmir’den alınıp toplumdan kaçırılması, bu aleniyet ilkesinin boşa düşürülmesi demektir. İzmir'de yaşayan aile, saldırıdan dolayı mağdur müşteki arkadaşlarımız ve avukatların, onları sahiplenen sivil toplum ve siyasi parti temsilcilerinin İzmir dışında davanın görülmesi durumunda davayı takip edemeyeceklerini düşündüğü için bu talepte bulundu katil.

İZMİR’DEN KAÇIRILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Bu konuda hem hukuki girişimlerimizi sürdüreceğiz hem de toplumsal olarak gereken tüm çabayı sarf edeceğiz. İlk günden bizimle yürüyen ve dayanışmasını eksik etmeyen barolara, siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine çağrımızdır; Deniz Poyraz davasının İzmir’den kaçırılmasına hep birlikte müsaade etmeyelim.

KAYSERİ’Yİ ÖZELLİKLE İSTEMİŞ OLABİLİR

Onur Gencer elbette Kayseri’yi özellikle istemiştir. Bildiğiniz üzere Kayseri Cumhur İttifakı'nın en yüksek oranda oy aldığı bir yerdir. Bu tercih bununla ilgili olabilir. Aile, avukatlar, partimiz temsilcileri ve sivil toplum temsilcilerinin davanın Kayseri’ye alınması durumunda orada neyle karşılaşacağını bilemeyiz ama davayı zorlaştıracaktır. Bu davanın başka bir kente taşınmasını gerektirecek bir sebep yoktur. Talebin sebebinin davanın üstünü örtmek ve karartmak olduğunu düşünüyoruz.