Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 25. ve 26. Dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm’ün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye söylediği sözlerle ilgili soruşturma başlatıldı. Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’li Tüm hakkında iddianame hazırladı. Savcı, Tüm’ün, “Deniz Gezmiş, bu ülkenin bağımsızlığı için idam sehpasına giden bir kahramandır” sözlerine de iddianamede yer verdi.

İddianamede “Mehmet Tüm’ün, ‘Deniz Gezmiş bu ülkenin bağımsızlığı için, demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına gitti, o bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir’ şeklinde sözler söylemek suretiyle de silahlı terör eylemlerine katılması dolayısıyla hüküm giyen Deniz Gezmiş’i öven ifadeler kullandığı, bu şekilde üzerine atılı suçları teşkil eden eylemleri gerçekleştirdiği anlaşılmıştır” denildi. Savcı, Tüm’ün ceza almasını ve hakkında “kamu görevlerinden mahrum bırakma” maddesinin işletilmesini istedi.

Mehmet Tüm açılan soruşturmayla ilgili olarak Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada, “Denizleri anmak, bundan dolayı ceza almak bir onurdur. Deniz Gezmiş’i terörle yan yana getirmek doğru değil. Denizler, Amerikan emperyalizmine karşı, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için mücadele ettiler. Denizlerin görevi şimdi daha iyi anlaşılıyor. Ülkenin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde, Denizlerin ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı.” dedi.

‘DENİZLERİ SAVUNMAK ONURDUR’

“Denizleri savunmak bizim için bir onurdur. Bundan dolayı gelebilecek her cezanın başımızın üstünde yeri vardır” diyen Tüm “Suçlamaya konu olan konuşma Milletvekilliği döneminde yaptığım bir konuşma. Denizlere çirkin bir saldırı olmuştu ve ona bir cevap vermiştim. Süleyman Soylu o dönem Genel Başkanımıza çok ağır sözler söylemişti. Ben de eleştiri hakkımı kullanarak cevap vermiştim. Amacımız hakaret değil, düşüncelerimizi özgürce söylemekti. Ben bir seçilmiş olarak inandığım doğruları dile getireceğim. Bu ülkede milletvekilleri konuşmayacaksa kimler konuşacak?” ifadelerini kullandı.