6 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İran’daki idam cezalarına 4 dilde tepki gösterdi. 

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İran'daki idam cezalarıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Türkçe, Kürtçe, Farsça ve Azerice 4 dilde tweet atan Demirtaş, şunları yazdı:

"Halkların özgürlük isteklerini şiddetle, idamla bastırmaya çalışan İran devletini kınıyorum. Hangi şiddet, hangi hapis, hangi ölüm hak ve özgürlük isteğini yok edebilmiş ki?" 

Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör ataması protestosunda istenen cezalar belli oldu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör ataması protestosunda istenen cezalar belli oldu

NE OLMUŞTU?

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "başörtüsü kurallarına uymadığı" gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar 3 aydır sürüyor.
Kadınların öncülüğünde başlayan protestolarda güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu 300'den fazla insan hayatını kaybederken yüzlerce eylemci de gözaltına alındı.

Eylemlerle bağlantılı olarak şu ana kadar en az 25 kişinin dava dosyası idam istemiyle mahkemeye gönderildi. Bu kişilerden 11'i hakkında idam kararı verildi. Muhsin Şikari ve Mecidrıza Rahneverdin'in idam cezaları temyiz süreci beklenmeden infaz edildi.