HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  helalleşme çağrısı ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun helalleşme çağrısını bir niyet beyanı ve ilk adım olarak önemli bulduğunu söyleyen Demirtaş, iktidar ve yakın çevresinden, Kılıçdaroğlu’nun çağrısına yönelik açıklamaları provokatif bulduğunu ve dikkate alınmaması gerektiğini ifade etti.

Artı TV'nin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Türkiye'ye özgü bir yüzleşme sürecinin hayata geçirilebileceğini ifade ederek, "Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar bu konunun uzmanlarındandır. Elbette ki, yüzleşmenin bir boyutu da Kürtleri kapsayacaktır. Ancak yaralı toplumlar sadece Kürtlerden ibaret de değildir” dedi.

'MAĞDURUN EGEMENE ÖZÜR BORCU YOKTUR, OLAMAZ'

Konuyla ilgili, “Helalleşme” adlı yazısında kullandığı “Biz de helalleşeceğiz” ifadesinin çarpıtıldığını, kendisinin Kürtler adına birilerinden özür dilediğinin zannedildiğini söyledi ve tepki gösterdi. “Kürt halkının devlete özür borcu yoktur" diyen Demirtaş, "Bununla birlikte, Kürtlerin siyasi temsilcilerinin kendi eksiklikleri ve hataları nedeniyle hem Kürtlere hem de diğer kesimlere bir özür borcu vardır. Benim de yazımda açıkça belirttiğim buydu. Yoksa mağdurun egemene özür borcu yoktur, olamaz” diye konuştu.

'ERDOĞAN REJİMİ ÇÖZÜLDÜ, DAĞILDI, BİTTİ'

Selahattin Demirtaş, "Muhalefet temsilcileri Erdoğan’ın gidici olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Sizce Erdoğan gidici mi?" sorusuna verdiği yanıtta, Erdoğan rejiminin çöktüğünü, devlet içindeki güç odaklarının artık Erdoğan'a destek vermeyeceğini ve suça ortak olmayacağını söyledi:

“Erdoğan rejimi çözüldü, dağıldı, bitti. Sadece uzatmaları oynuyor ve bu süre içinde de tahribat yaratmaya devam ediyor. Bence devlet içindeki hiçbir güç odağı artık Erdoğan'ın arkasında durarak ona destek olmayacak ve suça ortak olmaktan kaçınacaktır.”

Demirtaş, Erdoğan sonrası ve yeni sistem inşasında Kürtler ile HDP'nin pozisyonunu ise şöyle tarif etti:

“Partimiz mevcut ittifakların dışında konumlandığını zaten ilan etmişti. Ne seçim sürecinde ne de seçim sonrasında HDP ve Kürtler olup biteni tribünden izlemeyecektir. Aksine, siyasetin yapıcı unsuru olarak sürecin merkezinde olacaktır. Yüz yıl önceki gibi, cumhuriyet adeta yeninden inşa edilirken bir kez daha Kürtlerin ve diğer kesimlerin dışlanmasına, yok sayılmasına fırsat verilmemelidir. Aksi takdirde demokrasi de gelişmez, sorunlar da çözülmez.”

'MUHALEFETİN YÜZDE 50+1 GİBİ BİR GÜNDEMİ OLMAMALI'

İktidar içindeki 50+1 tartışmasını değerlendiren Demirtaş, "Sorun cumhurbaşkanının seçilme oranı değil bir bütün olarak sistemin tamamıdır. AKP dağılıp çöktüğü için ‘iktidarımı nasıl kurtarırım?’ telaşıyla tartışmaya açıyor bu konuyu. Bizim işimiz AKP iktidarının nasıl kurtulacağı değil, sandığa nasıl gömüleceğini tartışmak ve bunu yapmaktır. Muhalefetin yüzde 50+1 gibi bir gündemi olmamalı.”

HDP'nin cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarıp çıkarmayacağına, kimi destekleyeceğine tabanıyla birlikte HDP yönetiminin karar vereceğini ifade eden Demirtaş, "Günü geldiğinde bizlerin de görüşünü alarak, partimiz tavrını netleştirecektir. Henüz verilmiş bir karar bulunmuyor. Ben sadece AKP-MHP’nin yürüttüğü HDP’yi kriminalize etme planının ne kadar işe yaramaz ve aptalca olduğunu anlatmaya çalıştım” dedi.

'TÜM MUHALEFETİN SEÇİM DÖNEMİNDE İŞ BİRLİĞİ ZEMİNİ YAKALAYACAĞINA İNANIYORUM'

Demirtaş, Millet İttifakı'nın "HDP ile yan yana olmaktan kaçındığı" yorumuyla ilgili ise, “Kimse HDP ile yan yana oturmaya mecbur değil. HDP kimseye dayatmada bulunmuyor, kimseye şantaj yapmıyor veya yalvarmıyor. HDP’yi yok sayan, HDP ile konuşmayan, diyalog kurmayan hiç kimse, kim olursa olsun HDP’nin desteğini alamaz. HDP’nin kapıları diyaloğa sonuna kadar açık iken bunu değerlendirmemek büyük hata olur. Ama ben sağduyunun devreye gireceğine ve tüm muhalefetin seçim döneminde güçlü bir diyalog ve iş birliği zemini yakalayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, "HDP'nin başına yeniden geçmeyi düşünüyor musunuz?" sorusunu “Tabii ki siyasetten ve mücadeleden hiçbir zaman kopmadım, kopmayacağım. Benim için siyaset koltuk veya yetki demek değildir. Partimin ve halkımın vereceği her türlü görevi yürütmekten onur duyarım sadece” diye cevaplarken. Özlediklerini ve dışarı çıkması durumunda ilk yapmak istedikleri ile ilgili “Dışarıda olan her şeyi özledim doğal olarak. Hızla dışarıdaki normal hayatıma adapte olmaya çalışırım herhalde” dedi.

"Boş bir duvara yazı yazma şansınız olsaydı ne yazardınız?" diye sorulan Demirtaş, soruyu “Lütfen bu duvara yazı yazmayın” diyerek yanıtladı.