Doğan Medya Grubu'nun Demirören Medya Grubu'na satışının resmen gerçekleşmesinin ardından Demirören'e Ziraat Bankası'ndan 700 milyon dolar kredi verildiği ileri sürüldü.

Kredinin 10 yıl vadeli olduğu, ilk 2 yıl ödeme yapılmayacağı iddia edildi.

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, bu durumu eleştirerek "Siz maaşlı çalışanlar; geçen sene kullandığınız 3 bin liralık bireysel kredi taksiti ödeme korkusunu, biraz gecikirseniz şubeden gelecek telefonu, sıradan vatandaş olarak bozulacak kredi sicil notunuzu düşünedurun daha" dedi.

Toker, yazısında "Yeter ki 2019’a kadar geçecek sürede AKP iktidarını eleştiren bir haber eksik olsun, yanlış icraatı nedeniyle bir bakana canlı yayında soru sorulmasın. İktidarın yedi yirmi dört övülmesinin sevabının yanında kamu bankasının zarara uğratılmasının ne önemi olabilir" ifadelerine yer verdi.

Çiğdem Toker'in Cumhuriyet'te yayımlanan 'Tarihi medya devri 5N1K’siz' başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

Ülke tarihinin en sarsıcı el değiştirmelerinden biri gerçekleşiyor.

Bu el değiştirmenin iki tarafı da medya ile iştigal ediyor. 

Fakat bu tarihsel gelişme, iki grubun o günlerde basılan yüzlerce sayfasından birinin bir köşesinde dahi 5N1K kurallarına uygun biçimde haberleşemiyor.

Gazetecilik zamanlarında, şefin “Perde arkasına bakalım” diye muhabirin ensesinde boza pişireceği tipteki bu olayda, temel unsurlar saklı kalıyor. 

Satışın gerçek nedeni, zamanlaması, satışın finansmanı gibi temel unsurlar, iki grubun dışındaki mecralarda çalışan gazetecilerin mesaisiyle günışığına çıkabiliyor. 

Halkın haber alma hakkına uygun biçimde asgari unsurlarıyla haberleştirmek gibi bir sorumluluğun duyulduğunu görmek kuşkusuz iyi.

Fakat son gün dahi kendi haberini yazamayan bir medyanın korkusu hiçbir şeye benzemiyor.

Sonrası Allah kerim değil mi? 

Doğan Medya’nın satılacağını, satışın Ziraat Bankası kredisiyle yapılacağını ilk T24’te okuduk. 

Önceki akşam da Odatv, iki yıl ödemesiz 700 milyon dolar kredi kullandırıldığını yazdı. 

Nihayet dün yine T24’te tutarın 675 milyon dolar, iki yıl ödemesiz ve düşük faizli olduğunu öğrendik. 

Siz maaşlı çalışanlar; geçen sene kullandığınız 3 bin liralık bireysel kredi taksiti ödeme korkusunu, biraz gecikirseniz şubeden gelecek telefonu, sıradan vatandaş olarak bozulacak kredi sicil notunuzu düşünedurun daha. 

Alıcı Demirören, 675 milyon dolar için Ziraat’e iki yıl boyunca tek kuruş ödemeyecek.

Yeter ki 2019’a kadar geçecek sürede AKP iktidarını eleştiren bir haber eksik olsun, yanlış icraatı nedeniyle bir bakana canlı yayında soru sorulmasın. 

İktidarın yedi yirmi dört övülmesinin sevabının yanında kamu bankasının zarara uğratılmasının ne önemi olabilir. 

Unutmadan: İki yıl ödemesiz demek, ilk ödemenin 2020’de başlaması demek. 

2020’de başlaması ise seçimler sonrası demek... 

Gerisi Allah kerim.