Dewşen Mahallesi’nde patlayan elektrik trafosunu “mahallelinin borcu var” diyerek onarmayan DEDAŞ’a tepki gösteren mahalleli, 15 gündür elektrik ve susuz bir şekilde yaşam mücadelesi verdiklerini belirtti.

Urfa'nın Suruç ilçesine bağlı 60 hane ve 500 nüfuslu Tavşanköy (Dewşen) Mahallesi, 15 gündür elektrik ve sudan mahrum kaldı. Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ), 15 gün önce patlayan elektrik trafosunu mahallelinin borcu olduğu gerekçesiyle onarmıyor. 15 gündür elektrik ve susuz kalan mahalleli ise içme suyu ihtiyacını çevre mahallelerden, hayvanlar için suyu ise araçlarına yükledikleri bidonlarla sulama kanallarından taşıyarak temin ediyor.

DİREK VE KABLOLAR TEHLİKE SAÇIYOR

Müjdat Can'ın Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre, elektrik direklerinin ev ve ahırların içine konulduğu mahallede, 1968’den kalma kablolar ise büyük tehlike saçıyor. Mahallelilerin, yaşanan elektrik sorununa dair yaptığı başvurulara rağmen sorun çözülmedi. Elektrik kesintisi olduğu için suların da akmadığı mahallede, halk 15 gündür yaşam mücadelesi veriyor. 

'TRAFO ONARILSIN'

Tavşanköy Mahallesi yaşayan Mehmet Ali Aslan, günlerdir elektriklerinin olmadığını söyledi. Son 2 ayda 3 kez mahallede bulunan trafonun patladığını belirten Aslan, "1986’da bu elektrik telleri yapıldı. Rüzgar her estiğinde teller birbirine çarpıyor. Bunun sonrasında ise trafo patlıyor" dedi. Mahallede 15 gündür elektrik olmadığını dile getiren Aslan, yetkililere müracaatta bulunduklarını ancak olumlu bir dönüş yapılmadığını aktardı. Trafonun onarılmasını istediklerini dile getiren Aslan, "Yetkililer 'Kaçak elektrik borcunuz var onu ödeyin' diyor. Herkese kaçak elektrik cezası kesiyorlar. 4 bin TL'den 15 bin TL'ye kadar hepimize ceza kesmişler. Elektrik trafosunun onarılarak elektrik verilmesini istiyoruz. Sularımız akmıyor. 1970'li yıllarda olduğu gibi tulumbalarla su çekiyoruz. Tulumbalardaki pis suyu mecbur biz de içiyoruz. Halimiz perişan" diye konuştu.  

TRAFOLAR YETERSİZ 

Mustafa Aslan ise, elektrik sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Aslan, "Yaşanan sorunların göz önüne alınmasını istiyoruz. Günlerdir elektriklerimiz yok. Evlerimizin sayısı fazladır. Mahalleye tek ve ufak bir trafo getiriliyor. Trafonun daha öncede 2 defa patladığını ve yetkililere mevcut trafonun ufak olduğunu söyledik. Buna rağmen yine 100 KWA’lık trafo getiriliyor. Mevcut trafolar elektrik kullanımını kaldırmıyor. Şalterler patlıyor, trafolar yanıyor” diye belirtti. 

DEDAŞ yetkililerinin kendilerinden borçlarını ödemesini istediklerini söyleyen Aslan, "Durumumuz kötüdür. Kimse borcunu ödeyemiyor. Faturalar yüksek geliyor. Yüksek cezalarda kesiliyor. Bizler elektrik trafosunun onarılmasını istiyoruz. Aksi halde DEDAŞ istifa etsin. Milletvekilleri, yetkililere sesleniyoruz. Bu sorunu çözsünler" şeklinde konuştu.

BİDONLARLA SU TAŞIYORLAR

Mahallede yaşlıların, hastaların bulunduğunu ve öğrencilerin karanlıkta ders çalışmak zorunda kaldığını anlatan Aslan, "Önümüz Ramazan ayıdır. Bu sorun bir an önce çözülmeli. Sularımız da akmıyor. Bunun sorumlusu da Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi’dir. Sularımızın trafosunun ayrı olması gerekmektedir. Yüksek elektrik geliyor ve trafolar kaldırmıyor. Suları herkes çevre köylerden bidonlarla taşıyorlar" dedi. 

Abdulkadir Korkmaz, mevcut trafonun elektrik tüketimini karşılamadığından sürekli patladığını söyledi. Daha önce de DEDAŞ yetkililerine trafoların yetersiz olduğunu söylediklerini belirten Korkmaz, "250 KWA’lık trafo istiyoruz, onlar bize 100 KWA'lık getiriyor. Millet perişan haldedir. Suyu bidonlarla taşıyorlar " dedi.

BÜYÜK TRAFO TALEBİ

Kesintiler için DEDAŞ'a başvuruda bulunduklarını fakat sonuç alamadıklarını söyleyen Korkmaz, "Elektrik kabloları, direkleri eski olduğundan birbirlerine çarpıyor. Bidonları bağlayarak elektrik kablolarını sıkılaştırıyoruz. Kimse sorunumuzu çözmüyor. 250 KWA’lık trafo istiyoruz. Elektrik sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Köyümüzü bir ufak trafo kaldırmıyor. Ya 2 trafo yapsınlar ya da büyük bir trafo bağlasınlar" talebinde bulundu. 

DEDAŞ KABUL ETTİ

Mahallelilerin yaşadığı sorunlara ilişkin ulaştığımız DEDAŞ yetkilisi, mahallenin elektrik trafosunun yandığını, bağladıkları 160 KWA'lık Termik Manyetik Şalterin (TMŞ) mahalleli tarafından 600'lük ile değiştirildiğini, sorunun da bundan kaynaklı olduğunu, trafoyu değişmeleri durumunda aynı sorunun yaşanacağını, bu nedenle şu anda yazışmalar yaptıklarını ve güven tesis edildiğinde sorunu gidereceklerini söyledi.