Türkiye, 20 Mart 2021 tarihinde "İstanbul Sözleşmesi" olarak bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanlığı kararıyla çekildiğini duyurdu.

Bu kararın üzerinden bir sene geçti.

Tek taraflı fesih işleminin ardından kadın örgütleri, barolar ve muhalefet partileri Danıştay'da yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle dava açtı.

Açılan davalarda yürütmeyi durdurma talepleri reddedilirken, feshi işleminin iptali istemiyle açılan davalarda karar verilmişti.

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshi işleminin iptali istemiyle açılan davaların esasını 28 Nisan'da görüşerek karara bağlayacak.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararını ‘hukuksuz’ bulan kadın örgütleri, davayı takip etmek üzere Danıştay’da olacaklarını açıkladı.

’HUKUKSUZ FESİH BİLDİRİMİ 28 NİSAN’DA YARGILANACAK’

Türkiye’nin geleceği ve hukukun üstünlüğü adına bu davanın belirleyici olacağını belirten Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"28 Nisan 2022 tarihsel öneme sahip bir gün: Hukuksuz fesih bildirimi yargılanacak. Kadınlara karşı her türlü şiddettin ve başta kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’ların maruz kaldığı ev içi şiddetin insan hakları ihlali olduğunu belirten; devlete, şiddeti önleme ve mağduru koruma yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yargılanacağı gün. 28 Nisan Perşembe günü saat 09:45’te Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’ne dair davaları esastan görüşecek. Verilecek karar, sadece İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararının hukuksuzluğuna ve buna yönelik iptal taleplerimize ilişkin olmayacak. Aynı zamanda, Türkiye’nin geleceği ve hukukun üstünlüğü adına belirleyici olacak.”

‘TÜM KADINLARI İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Danıştay’daki davayı takip etmek üzere 28 Nisan’da orada olacaklarını duyuran EŞİK Platformu, "Şimdi, Ankara’daki 28 Nisan Danıştay duruşmasına gidiyoruz. Tüm kadınları, kadın ve LGBTİ+ örgütlerini, baroları, emek ve meslek örgütlerini ve siyasi partileri; eşit ve şiddetsiz bir yaşam isteyen herkesi hep birlikte hukuka ve İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi.

CHP DE DANIŞTAY ÖNÜNDE OLACAK

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da 28 Nisan’da görülecek davanın duyurusunu sosyal medya hesabından İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz etiketiyle paylaştı.

Aynı duyuru CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı Twitter hesabından da paylaşılarak şöyle denildi: "Geri sayıma başladık! #28Nisan’da Ankara'da Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’ne dair davayı esastan görüşecek. Örgütlü gücümüzle orada olacağız ve haykırmaya devam edeceğiz. #İstanbulSözleşmesindenVazgeçmiyoruz."