Gazeteci Barış Terkoğlu, Halk TV canlı yayınında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yapılan suikast bildirimini anlattı.

Terkoğlu, Danıştay cinayeti davasından tutuklanan ve Edirne Cezaevi'nde bulunan Osman Yıldırım'ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik bir suikast bildiriminde bulunduğunu belirtirken; dilekçenin içerisinde Yıldırım'ın aktardığı bilgileri dile getirdi.

Terkoğlu, şöyle devam etti:

''Danıştay cinayetinin faili olan Osman Yıldırım tahliye edilmişti. Osman Yıldırım, kumpasın çözülmesinin ardından Osman Yıldırım ve failler yargılandılar ve kaçarken yakalandı. Şu an Edirne'de hükümlü.

Osman Yıldırım, 31 Ocak 2022 günü cezaevine idaresine bir dilekçe yazıyor. Dilekçe, suikast bildirimi başlığını taşıyor. Altında da kendi imzası var. Verdiği dilekçede, Ekrem İmamoğlu'na bir suikast yapılacak. Bunu da İBB'ye verin diyor.

Danıştay cinayeti birçok yönüyle karartılmış bir cinayet. Yıldırım İmamoğlu'na diyor ki; Danıştay cinayetinde mobese kayıtları silinmişti. O kayıtlar silinirken; sizin yemek yediğinin görüntüler nasıl sızdırılıyor zannediyorsunuz? Bu suikastten önceki son adımdır.

Uzun bir metinler. Erdoğan'a eleştiriler, Bahçeli'ye eleştiriler. Özellikle Süleyman Soylu ile geçmişte bir takım işlerde itham eden ifadeler var. Buradan sonra diyor ki; size bir suikast planı var. Türkiye'nin en büyük suikastını planlayan isim''

CEZAEVİ SAVCILIĞA, SAVCILIK İBB'YE, İBB VALİLİĞE, VALİLİK EMNİYETE

Terkoğlu ayrıca söz konusu bildirimin İBB'ye ulaşma sürecini de anlattı.

Terkoğlu, ''31 Ocak'tan sonra 1 Şubat'ta cezaevi idaresi o dilekçeyi alıyor, Edirne Savcılığı'na veriyor. Edirne Savcılığı, dilekçeyi İBB'ye gönderiyor. İBB'de alınca şaşırıyor.  O da 11 Şubat'ta İstanbul Valiliği'ne gidip 'bize böyle bir şey geldi' diyor. 21 Şubat'ta valilik İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne diyor ki; gereğini yap.  Hikaye bu kadar. Sonrasında emniyetten herhangi bir uyarı yok. 1 Aralık 2020 günü bir haber yaptık Oda TV'de. Ekrem İmamoğlu'na yönelik bir suikast ihbarı var. O gün emniyet yok da demedi var da demedi. En önemlisi Süleyman Soylu, böyle bir suikast planı yok dedi. Biz yalancıydık. Sonra ne oldu? 2021 yılının Haziran ayında IŞİD'in Türkiye Emirliği'ne bağlı olan Kasım Güler yakalandı, İmamoğlu'na suikast yapılacağını söyledi. Sonra bu suikastten vazgeçildi. Nedeni de bu tür haberlerin medyaya düşmesi'' diye konuştu.