HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine kendi adayıyla gireceğini açıklaması sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Gazeteci Cüneyt Özdemir, aday için Sırrı Süreyya Önder’i önerirken Merdan Yanardağ’ın konu hakkındaki yorumu HDP’lilerin sert tepkisine yol açtı.

Türkiye’de “erken seçim” tartışmaları ile birlikte 6’lı Masa ve İçinde HDP’nin de yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayları hakkındaki tartışmalar gündemin en sıcak maddesi haline geldi.

Emek ve Özgürlük İttifakı önceki gün, “ortak aday” seçeneğine daha yakın oldukları yönünde bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, İttifak’ın 6’lı Masa’nın belirleyeceği adaya destek olarak yorumlandı.

Ancak HDP Eş Genel Başkanı Buldan, dün Kars’ta yaptığı açıklamada, kendi adaylarıyla seçime gideceklerini belirterek, en yakın zamanda cumhurbaşkanı adaylarının kim olacağını açıklayacaklarını söyledi.

Benzer bir açıklama da HDP Grup Başkanvekili Saruha Oluç’ten geldi. Oluç katıldığı bir televizyon programında, "Bu müzakere bizimle yapılmayacaksa kamuoyunda minimum yüzde 12 – 13 oyu görünen bir parti olarak kendi yolumuzda yürümeye devam ederiz" dedi.

SOSYAL MEDYADA ADAYLIK TARTIŞMASI

Bu açıklamaların ardından HDP’nin aday politikası sosyal medyada tartışma konusu oldu. Twitter’da “HDP'ye” diye yapılan paylaşımlar üst sıraya yerleşti.

Gazeteci Cüneyt Özdemir ise HDP’ye aday önerisinde bulundu.

Özdemir, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “HDP kendi adayıyla seçime girecekse bence o aday Sırrı Süreyya Önder'den başkası değildir, olmamalıdır. Tüm denklemi değiştirir!!!” diye yazdı.

TELE 1 sunucusu Merdan Yanardağ’ın konuyla ilgili yorumu ise HDP’liler tarafından tepki ile karşılandı.

Yanardağ, “Millet İttifakı'nın adayını görmeden, görüşmeden, ortak adayda ısrar etmeden alınan bu karar, sadece Erdoğan iktidarına hizmet eder.. Gericilikle ikinci kez çözüm arayışı herkes için yıkım olur. HDP'nin Türkiye partisi olma iddiasını çöpe atar. Çok tuhaf!” yorumunu yaptı.

HDP 25 ve 26. Dönem Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Yanardağ’a, “Tuhaf olan sizin egemen ulus kibriniz.Önce HDP’nin bir irade olduğunu ve kimsenin şamar oğlanı olmadığını bileceksiniz.!” Sözleri ile yanıt verdi.

Veli Saçılık da “Merdan Yanardağ, her zamanki gibi nobran ve üstenci bir dille HDP’ye ayar vermeye kalkışıyor. HDP bugüne kadar Saray Rejimine karşı direndi. Çöp olacak tek zihniyet, Sarayın ideolojik halesinden çıkamayan sağlı-sollu sistem muhalefetidir” ifadelerini kullandı.