Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burkina Faso lideri Kabore ile ortak basın toplantısı düzenledi.

1989 yılında bir askeri darbeyle iktidara gelen Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, 30 yıl sonra sokak gösterilerinin ardından, yine bir askeri müdahaleyle görevinden alınmasına değinen “Erdoğan, “Malumunuz darbeyle gelmiş bir siyasetçi değilim. Belediye başkanlığımdan beri sandıkla gelen ama darbeyle muhattap olan bir insanım. Darbenin ne olduğunu bilen birisiyim. Bu dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin nasıl darbecilerle iş tuttuklarını da görüyoruz. Nasıl sandıkla gelenleri ipe götürdüklerini de görüyoruz. Sudan bizim köklü, tarihi ilişkilerimizin olduğu bir ülke. Bu ilişkilerin devamından yanayız. Temennim odur ki, bir kardeşlik içerisinde Sudan bu işi başarmalı ve demokratik süreci çalıştırmalıdır. Sudan'ın yaşadığı sıkıntıları da bilen birisiyim. Bütün bu ekonomik sıkıntıları aşmak suretiyle Sudan'ın farklı bir sürece girmesi gerekmektedir. Sayın Ömer Beşir evinde midir, başka bir yerde midir, bunla ilgili bir bilgi gelmemektedir. Barış içerisinde Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir” dedi.

Erdoğan'ın sözlerinden satır başları:

"Ticaret rakamını beraber çalışarak arttırma kararını teyit ettik. Özellikle tekstil ve madencilik alanlarında şirketlerimizin Burkina Faso'da projeler üstlenmesinden memnuniyet duyuyoruz.

İki toplumun birbirine daha da yakınlaşmasını sağlayacak bir diğer alan eğitimdir. Türkiye'de öğrenim gören 200 civarı Burkina Fasolu bulunmasından memnuniyet duyuyoruz.

Kıta genelinde FETÖ'ye karşı verdiğimiz mücadelede değerli dostum Kabone'ye güveniyorum. Afrika'yla ilişkimize özel önem veriyoruz. Kıta ülkelerine yönelik müdahaleci bizim nazarımızda bir değeri yoktur.

Karşılıklı saygı ve eşit ortaklık temelinde Burkina Faso ve Afrika ülkeleriyle işbirliğimizi artırmaya kararlıyız. Burkina Faso'ya yönelik kalkınma yardımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. 2014 yılı sonunda yaşanan olaylarda zarar gören meclis binasının tamiri Türkiye tarafından yapılmıştır.

(Sudan'daki darbe) Malumunuz darbeyle gelmiş bir siyasetçi değilim. Belediye başkanlığımdan beri sandıkla gelen ama darbeyle muhattap olan bir insanım. Darbenin ne olduğunu bilen birisiyim. Bu dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin nasıl darbecilerle iş tuttuklarını da görüyoruz. Nasıl sandıkla gelenleri ipe götürdüklerini de görüyoruz. Sudan bizim köklü, tarihi ilişkilerimizin olduğu bir ülke. Bu ilişkilerin devamından yanayız.

Temennim odur ki, bir kardeşlik içerisinde Sudan bu işi başarmalı ve demokratik süreci çalıştırmalıdır. Sudan'ın yaşadığı sıkıntıları da bilen birisiyim. Bütün bu ekonomik sıkıntıları aşmak suretiyle Sudan'ın farklı bir sürece girmesi gerekmektedir. Sayın Ömer Beşir evinde midir, başka bir yerde midir, bunla ilgili bir bilgi gelmemektedir. Barış içerisinde Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir. Her darbe çok ciddi bir kan kaybıdır. Bu kayba dost, kardeş Sudan'ın muhattap olmasını doğrusu istemem.