The Lancet dergisinin Covid-19 Komisyonu Başkanı ve Columbia Üniversitesi'nden Prof. Jeffrey Sachs'ın, Sars-CoV-2 virüsünün kökenini araştıran çalışma grubunu, olası çıkar çatışması nedeniyle dağıttığı bildirildi.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan haberde Sachs'ın, çalışma grubunun, yeni tip koronavirüsün ilk tespit edildiği Çin'in Vuhan kentinde yarasa koronavirüslerini araştırmak için ABD fonlarını kullanan New York merkezli EcoHealth Alliance sivil toplum örgütü ile ilişkilerinden endişe duyduğu ifade edildi.

Sachs, yaptığı açıklamada, "Bu sadece, çalışmanın ana noktalarından biri olan EcoHealth Alliance ile bu kadar açık bir ilişkisi olan bir çalışma grubu istemedim" ifadelerini kullandı.

EcoHealth Alliance Başkanı Dr. Peter Daszak, haziran ayına kadar Lancet'in çalışma grubuna başkanlık etmiş, grubun bazı üyeleri de daha önce Daszak ve EcoHealth Alliance ile işbirliğinde bulunmuştu.

WSJ, Daszak’ın, koronavirüsün laboratuvardan çıktığı iddialarının karşıtı olduğunu bildirdi.

Daszak, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) uluslararası uzmanlar grubu içinde Vuhan'ı ziyaret etmişti. Bu ziyaretin ardından DSÖ’nün raporunda, virüsün laboratuvar menşeili olduğu olasılığının son derece küçük olduğu belirtilmişti. Raporda, koronavirüsün yarasa veya başka hayvanlardan insana geçtiği ifade edilmişti.

Sachs, komisyonun, 2022’de bir rapor yayınlamak için komisyonun Sars-CoV-2’in menşeini araştırmaya devam edeceğini söyledi.