Gazeteci, foto muhabiri ve belgeselci Coşkun Aral, en kritik zamanlarda defalarca gittiği Afganistan ve Taliban'ı anlattı.

Coşkun Aral, YouTube sayfasında yer verdiği videoda, Türkiye'nin de güvenliğini sağlamayı önerdiği Kabil Havaalanı'nın uyuşturucu kaçakçılığı için kullanıldığını söyledi.

'KOL TÜYLERİM AŞAĞI SARKMADIĞI İÇİN KURŞUNA DİZİLECEKTİM'

Taliban'ın nasıl bir zihniyete sahip olduğunu, yaşadığı örneklerle anlatan Aral, "Çok basit gerekçelerle yargılanabiliyorsunuz. Ayakta tuvalet ihtiyacımı giderdiğim için kurşuna dizilmeyle yargılandım. Kol tüylerimin aşağı doğru sarkmaması yüzünden, abdest almadığım için kendilerince, casus olarak tanımlanarak kurşuna dizilecektim" dedi.

'TALİBAN'IN 1 MİLYAR DOLAR GETİRİSİ VAR'

Aral, Kabil Havaalanı ile ilgili de şunları söyledi:

"Türkiye'nin havaalanının kontrolünde, muharip olmazsa bile yani savaşçı pozisyonunda olmazsa bile, güvenliğini alması sorun yaratır mı? Bence yaratır? Havaalanı bugün sadece dünyada bir veya iki havayollarının sefer yaptığı, sadece özel uçakların özel amaçlarla inip kalktığı, bunların da ne olduğunu söyleyeyim, uyuşturucu kaçakçılığı... Afganistan dünyada eroin üretimindeki lider ülkelerden biri. Altin Hilal diye tanımlanır. Sadece Taliban'ın 1 milyar dolara yakın getirisi vardır. Böyle bir pazar nedeniyle o havaalanının kullanılması başka sorunları da getirir."