14 Aralık'tan bu yana sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre'de operasyonlar devam ediyor. 51 gündür ilçede bulunan HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, yasak boyunca Cizre’de 73 kişinin hayatını kaybettiğini ve mahallelerde onlarca yaralının olduğunu söyledi.

Hastaneye gidememeleri halinde birçok yaralının hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Sarıyıldız şöyle devam etti: "Cudi Mahallesi, Caferi Sadık Sokak'ta beş katlı bir binanın bodrum katında Cumartesi gününden beri 18’i ağır, 27 yaralı ambulans bekliyor. Ancak ambulans gelmediği için ikisi üniversite öğrencisi üç kişi kan kaybı ve iç kanamadan hayatını kaybetti.”

BBC Türkçe’nin haberine göre, Faysal Sarıyıldız, ilçede yoğun top atışlarının devam ettiğini, yaralıların beklediği evin üst katlarının da top atışlarıyla vurulduğunu söyledi.

Sarıyıldız, Cizre’de evlerin çoğunun hasar gördüğünü, birçok evin kalınmayacak hale geldiğini belirtti. Nüfusunun yüzde 85’inin ilçeyi terk etmek zorunda kaldığını ifade eden Sarıyıldız "Evlerin çoğu yıkıldı, insanlar çıkmak zorunda kaldı. 120 bin nüfuslu ilçede 20 bin kadar insan kaldı. Onlar da çok zor koşullarda yaşıyor" dedi.

‘ELLERİMİZDE BEYAZ BAYRAKLARLA CENAZE ALMAYA GİTTİK’

İMC kameramanı Refik Tekin’in vurulduğu gün yaşananları da aktaran Sarıyıldız, olayın medyada dezenforme edilerek verildiğini söyledi:

“AİHM Serhat Altun için tedbir kararı almıştı. Aynı gün karar çıktı ve kararı kaymakamlığa bildirerek onları almaya gittik. Ama hastaneye kaldırılmadığı için hayatını kaybetti. Ellerimizde beyaz bayraklar ile 3 cenaze ve 4 yaralıyı almaya gittik. Ahmet Tunç adlı kayıp bir vatandaş vardı, onun akrabası Selman Erdoğan ve belediye meclis üyesi Hamit Poçal ile birlikte gidip yaralı ve cenazeleri aldık."

HDP'Lİ VEKİLLER ACİL GÖRÜŞME TALEBİYLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA GİTTİ

Öte yandan pazar günü HDP Milletvekillerinden Behçet Yıldırım, Hişyar Özsoy, Hüda Kaya, Nimetullah Erdoğmuş ve Sibel Yiğitalp’in Cizre’de yerlerinin hükümet yetkilileri tarafından bilindiği belirtilen yaralılara ambulans gönderilmesinin sağlanması için “acil görüşme talebiyle” İçişleri Bakanlığı’na gitti.

Heyette yer alan HDP Diyarbakır milletvekili Sibel Yiğitalp, tatil olduğu için ne bakan ne de müsteşarla görüşebildiklerini aktardı. Yiğitalp, “Halen net bir cevap alabilmiş değiliz. Bakan ve müsteşar yok diyorlar ancak bu çok acil bir durum. Onlardan net bir cevap alıncaya kadar bakanlıkta beklemeye devam edeceğiz” dedi.