LeMan'a 'HDP'ye bombalı baraj' kapağından soruşturma

HDP binalarına düzenlenen bombalı saldırıları konu edinen karikatür nedeniyle LeMan dergisi için soruşturma başlatıldı

LeMan'a 'HDP'ye bombalı baraj' kapağından soruşturma

Mizah dergisi LeMan’a 19.05 2015 tarihli kapağında yer alan bir karikatürden dolayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Dergi, 7 Haziran seçimleri öncesi Türkiye’nin çeşitli kentlerinde HDP binalarına düzenlenen bombalı saldırıları, “Yüzde 10 yetmedi, HDP’ye bombalı baraj” başlığıyla kapağına taşıdığı için derginin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Zafer Aknar, şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

'AK KIŞKIRTMA ETKİSİNİ GÖSTERDİ'

Aydın Demir’in BirGün’deki haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcısı Umut Tepe tarafından başlatılan soruşturmaya konu olan karikatürde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde patlamaya hazır bir bomba ve şöyle bir yazı yer alıyor:

“Ak kışkırtma etkisini gösterdi. HDP Adana ve Mersin binalarına bombalı saldırı, dört yaralı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve saz arkadaşlarının seçim süreci boyunca meydanlarda HDP’ye yönelik kışkırtıcı ve saldırgan üslubu meyvesini verdi ve geçen hafta bombalı saldırılarla zirveye çıktı. Hemen Hemen tüm illerde, HDP standlarına, parti binalarına, seçim ofislerine sivil militarist güçler tarafından yapılan saldırıların failleri hep meçhul kaldı. HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü bombaları atanlar için “Bunlar AKP'nin özel kuvvetleridir” dedi.”

Soruşturmaya konu olan kapak:

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2015, 15:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

charlie hebdoya tahammül edemediler