CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, borsada manipülatörlerin isimlerini ve AKP'li Zehra Taşkesenlioğlu, THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban ve SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile olan ilişkilerini açıkladı.

Sedat Peker, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve TOBB’dan Salih Orakçı’nın da içinde yer aldığı büyük bir “rüşvet çetesi” olduğu iddiasını ortaya atmıştı.

"EVLİLİK ŞİRKET EVLİLİĞİ"

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, Sedat Peker'in rüşvet iddialarını değerlendirdi.

Zehra Taşkesenlioğlu’nun boşanmak üzere olduğu, tutuklanan, eski THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban'ın evliliğine ilişkin olarak Ünsal "Evlilik, sembolik, bu evlilik şirket evliliği" dedi.

Gerçek Gündem'e konuşan Ünsal, "Ali Fuat Taşkesenlioğlu SPK'nin başına geçmesinin ardından kız kardeşi olan AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ankara'da danışmanlık bürosu açtı. Danışmanlık bürosu açıldıktan sonra Zehra Taşkesenlioğlu, SPK'ye danışmanlık vermeye başladı. Örneğin, borsaya girmek için 200 milyon TL değerinde olan bir şirket, 100 milyon TL'sini halka arz etmek için SPK'ye başvuru yapıyor. Burada Ali Fuat Taşkesenlioğlu devreye girerek borsaya almayacağı tehdidinde bulunuyor. Fuat Taşkesenlioğlu, bu şirketin borsaya girebilmesi için tehdit kozunu kullanarak rüşvet istiyor. Bu rüşvet ağında parayı alabilmek için AKP Milletvekili olan kız kardeşi Zehra Taşkesenlioğlu'nun danışmanlık bürosuna gönderiyor. Burada hem danışmanlık ücreti alınıyor hem de rüşvet ağı tamamlanmış oluyor" dedi.

Ünsal açıklamalarına şöyle devam etti:

"Ali Fuat Taşkesenlioğlu fason kurulmuş bir şirketi borsaya alıyor. Bu fason şirketin ucuz olan hisselerine küçük yatırımcı yönlendiriliyor. Bu fason kurulan şirket örneğin, 100 bin TL'lik sermaye ile kurulmuşsa hisselere olan taleple 100 milyonluk bir şirket haline dönüşüyor. Daha sonra sermaye sahibi bu 100 milyonu alarak şirketi batırarak, küçük yatırımcının paralarını alıyor.

2010 yılında borsada adı manipülasyona karıştığı için borsadan uzaklaştırılan Ali Karakaya, oğlu Ümit Karakaya'yı Türk Hava Kurumu (THK) Mütevelli Heyeti başkan yardımcılığına sokuyor. Burada THK Üniversitesi Rektörü ve SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu'nun kız kardeşi AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun boşanma aşamasında olan eşi Ünsal Ban ile birlikte hareket eden Ümit Karakaya borsada manipülasyon yapmayı sürdürüyor. Bu grup aynı zamanda borsada manipülasyonla elde ettikleri bir servete sahip. Bu grup ellerinde bulundurdukları servetle, hisseleri düşük olan şirketlerin hisselerine yükleniyorlar. Hisseleri düşük olan şirketin değerinin artmasıyla küçük yatırımcının dikkati çekiliyor ve hisseler yükseldiği zaman ellerinden bu hisseleri çıkarıyorlar. Bu olup bitenlerden küçük yatırımcı haberdar dahi olmuyor. Çünkü bu grup SPK'dan Ali Fuat Taşkesenlioğlu aracılığıyla özel bilgiler alıyor.

Bu grup aynı zamanda bu ağın bozulmaması için Zehra Taşkesinoğlu ve Ünsal Ban'ın boşanmalarını önlemeye çalıştı.

Bu grubun içinde aynı zamanda AKP Samsun Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da var. Karaaslan'ın kocası Direnç Karaaslan ile birlikte borsada 1 milyara yakın parası var. Bu grubun içinde ortak hareket ettikleri için Ünsal Ban ile Zehra Taşkesinoğlu'nun boşanma aşamasına gelmesi bunların parasını sıkıntıya soktu. Bu tür manipülasyonlarla anılan Çiğdem Karaaslan'ın adı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı için de geçti.

Bu çetenin içinde olan Ünsal Ban, Zehra Taşkesinoğlu ile evlenmeden önceki karısı ve çocukları üzerinden bu paraları kaçırdı. Ünsal Ban, aynı zamanda mal varlığını şoförü olan ve Zehra Taşkesinoğlu'nun danışmanlığını da yapan Ahmet Karakaş'ın üzerine devretti. Karakaş'ın üzerine devredilen yerlerden bir tanesi de Bolu Mengen'de yer alan 200 dönümlük bir arazi... Bu arazinin değeri 200 milyon TL.

Bu olup bitenin altında Saray yatıyor. Ayrıca Ünsal Ban ile Zehra Taşkesenlioğlu'nun evliliği sembolik. Bu evlilik şirket evliliği. THK'nın SPK'ya girişi için yapılan bir evlilik.

Peker, bu işlerin bizzat içindeydi. Bütün bu olup bitenleri bu yüzden biliyor. Bahçeli ve Erdoğan tercihini Alaaddin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz'dan yana kullanınca Sedat Peker bütün bu bildikleriyle iktidarın karşına geçti."