CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) partiyi karıştırmaya çalıştığı sözleri tartışılmaya başlandı.

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, “Biz yeteri kadar karışığız. MİT’e ihtiyaç var mı bilmiyorum. Demek ki MİT yapıyormuş. MİT tamamen amaçlarından saptırılmış durumda. Hükümetin çıkarlarını koruyan, hükümete karşı olanları gözetleyen, dinleyen, onları denetleyen bir kurum haline geldi” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT'in partiyi karıştırmak için özel bir grup oluşturulduğunu iddia etmiş, MİT'ten de bir ismin bu gruba liderlik yaptığını söyleyerek, partilileri bu tuzağa düşülmemeleri konusunda uyarmıştı.

Milletvekili Rıza Türmen, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuyu değerlendirdi.  Türmen, “Biz yeteri kadar karışığız zaten. MİT'e ihtiyaç var mı doğrusu bilmiyorum ama. Demek ki MİT yapıyormuş! MİT amaçlarından saptırılmış durumda. Kimin MİT'i, kime karşı kullanılıyor, tamamen çığırından çıkmış durumda. MİT, hükümetin çıkarlarını koruyan, hükümete karşı olanları gözetleyen, dinleyen bir kurum haline geldi. Bütün devletin partileştiği dönemde MİT'in de bunun dışında kalması beklenmemelidir.

Dersim'de bizim rahatsız olmamız için bir neden yok. İkide bir pişirip konuluyor. Biz Dersim ile ilgili en ileri önerileri verdik. Binlerce insan katledilmiş kolay yutulacak bir şey değil. Eğer demokrasi, barış istiyorsanız mutlaka geçmişinizle yüzleşmek lazım. Devletin özür dilemesi lazım, devlet tarafından yapılan bir yanlış var. Özür dilemek niye bu kadar tartışma konusu oluyor anlamıyorum, özür dilemek insanca bir şey. O zaman CHP ile devlet aynı olduğu bir dönemde yapılmış. CHP, bugün siyasi partilerden bir tanesi.” (T24)