İzmir'de Menemen Cezaevi'nde, hasta hükümlü Halil Karakoç'u ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hasta hükümlü ve tutukluların başka bir tedbirle tahliye olmaları gerektiğine dikkat çekerek Adalet Bakanlığı'na ve adli tıp kurumuna seslenerek "Bu raporları verirken biraz vicdani olun. Tıbbın etik kurallarına uyun ve bu hükümlüleri cezaevinde ölüme mahkum etmeyin. Çünkü tümünün yaşam hakkı aynı zamanda tehdit altında. Bu kolektif cezalandırıcı uygulamalardan vazgeçin, hasta hükümlü ve tutuklulara, yaşlı hükümlü ve tutuklulara ve bebekli annelere daha vicdani davranın" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hasta hükümlü 78 yaşındaki Halil Karakoç'u ziyaret etti. Ardından Menemen Cezaevi önünde açıklama yapan Tanrıkulu, şunları söyledi:

"Menemen Cezaevindeydim. Biraz önce çıktım. Cezaevinde hasta hükümlü Halil Karakoç'u ziyaret ettim. Kendisi 78 yaşında, birçok hastalığı var, emekli din görevlisiyken gözaltına alınmış, tutuklanmış, 16 ay kadar cezaevinde kalmış, sonra tahliye olmuş ve şimdi de yine 20 aya yakın süredir cezaevinde. Birçok hastalığı var, kalp, şeker, prostat, ayaklarından rahatsız bastonla görüşmeye gelebildi. En son Adli Tıp Kurumuna sevki yapılmıştı. Adli Tıp Kurumu, rehabilitasyon hastanesinde ya da cezaevinde kalabilir diye bir rapor vermiş, o nedenle R Tipi Cezaevinde, Menemen'de kalıyor."

"BU RAPORLARI VERİRKEN BİRAZ VİCDANİ OLUN"

Cezaevlerinde 1600'e yakın hasta olduğunu ifade eden Tanrıkulu şöyle devam etti:

"Ağır hastalar var 600 civarında, yaşlı tutuklu ve hükümlüler var, bebekleri ile cezaevinde kalan hamile kadınlar var, kadınlar var, çocuklu anneler var, bebekler var. Bunlara karşı kolektif bir cezalandırıcı işlem yapılıyor maalesef. Hasta hükümlü ve tutukluların başka bir tedbirle tahliye olmaları gerekiyor. Halil Karakoç ta onlardan birisi.

Sadece eşi var yaşayan, çocukları yok, o da Manisa'da. Hem görüşmesi, gidip gelmesi de çok zorluk içerisinde. Ben Adli Tıp Kurumuna bir kez daha sesleniyorum: Bu raporları verirken biraz vicdani olun. Tıpın etik kurallarına uyun ve bu hükümlüleri cezaevinde ölüme mahkum etmeyin. Çünkü tümünün yaşam hakkı aynı zamanda tehdit altında. Bir kez daha Bakanlığa sesleniyorum, Adli Tıp Kurumuna sesleniyorum: Bu kollektif cezalandırıcı uygulamalardan vazgeçin, hasta hükümlü ve tutuklulara, yaşlı hükümlü ve tutuklulara ve bebekli annelere daha vicdani davranın."