CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM'de dün kabul edilen Paris İklim Anlaşması'nın 6 yıldır yürürlüğe girmesini beklediklerini söyleyen Özel, "Onların derdi iklim, ihracatçımız açısından oluşabilecek riskler, doğa, küresel ısınma değil; sıcak para, dertleri 3 milyar avroluk destek. Ağacın yeşilinden değil, doların yeşilinden etkilendiklerini bir kez daha gösterdiler" dedi.

TÜGVA: İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI?

CHP'li Özel, "AKP yönetimi sırasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesince, TÜGVA'ya usulsüz kiralama yapıldığını" belirterek, "Adalar'a 5 Haziran 2018'de kaymakam gitti, 7 Haziran'da Adalar İskelesi'nin üst katı TÜGVA'ya veriliyor. Adalar Kaymakamı, Soylu'nun has adamı, AK Parti'nin gözdesi, Mardin Büyükşehir Belediyesinin Genel Sekreteri, adam dövdürüyor mahkeme kararına rağmen ve 'suç işleri bakanı' da ona polisleri veriyor. Soylu, mahkeme kararına rağmen hukuksuzluk yapanlara İçişleri Bakanlığı soruşturma açacak mı? Mızrak yine çuvala sığmıyor Süleyman Bey" diye konuştu.

'BİR AN ÖNCE SEÇİM YAPIN'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, etrafında kendisine sürekli methiyeler düzen, yanlışlarını görmeyen kadronun, yanlışlarını ortaya koymadıkları için ülkeyi bir felakete sürüklediklerini söyleyen Özel, şöyle devam etti:

"Bağımsız şirketlerin son kamuoyu araştırmaları yüzde 25'i göstermişken ve tarihi dip noktasındayken, halen daha karşısındaki yüzde 75'e 'gavurun kılıcını sallamak' tabirini kullanacak kadar kutuplaştırıcı, şeytanlaştırıcı bir dilden medet uman bir kötülük halinden, kötülüğün zihne, o zihnin devlet yönetimine hakim olmasından bahsediyoruz.

Sonu ne kadar az kötü istiyorlarsa seçimi o kadar erken yapsınlar. 'Bu parlamentoda hatırı sayılır milletvekilim olsun, muhalefet yapayım' diyorsanız bir an önce seçim yapın. Görünen o ki bu Meclisten her ay 10-15 milletvekili kaybederek eriyorsunuz.

ERDOĞAN'A SGK YANITI: HODRİ MEYDAN

CHP Grup Başkanvekili Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü dönemine ilişkin eleştirilerini anımsatarak, Kılıçdaroğlu'nun bürokratlık döneminin soruşturulduğunu ancak herhangi bir usulsüzlük bulunamadığını söyledi.

Özel, "Kemal Bey açısından SSK dönemi dünyada hiçbir bürokratın araştırılmadığı kadar çok araştırılmış, alnının akıyla çıkmış, o dönemdeki aldığı bütün kararlar övünç meselesine dönüşmüştür. O zaman Sayın Erdoğan hodri meydan, Sayın Kılıçdaroğlu ile bir televizyona çıkın, A Haber'e, moderatör de sizden olsun, SSK dönemini, SGK açıklarını, senin yaptıklarını, yapmadıklarını Kemal Bey ile konuşun" önerisini dile getirdi.

'SAVAŞTA MIYIZ?'

Özel, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen'in "Gayrinizami harp usulleri ve yöntemleriyle entegre edilmiş bir kısım hilelerle iktidarın üzerine geliniyor" sözlerini değerlendirirken, "Dönüp dolaşıp savaştan terim mi getiriyorsunuz? Savaşta mıyız? Karşınızda düşman mı var? Biz de bu memleketin evladıyız, siz de bu memleketin evladısınız. Ne harbi? Biz kontrgerilla mıyız? Bu ülke daha iyi yönetilsin diye çaba sarf ediyoruz." ifadesini kullandı.

'KATARLAR'A PEŞKEŞ ÇEKMEK İÇİN KOMİSYON KURMUŞ'

Özel, Boğaziçi Üniversitesindeki atanmış rektör eylemlerine ilişkin de şunları kaydetti:

"Atadıkları kayyum, Boğaziçi'nin boğaz gören yeşil yerlerini Katarlılar'a peşkeş çekmek için komisyon kurmuş, öğrenci isyanda, öğretim görevlileri itirazda, polis üniversitede. Cumhurbaşkanı Erdoğan rektör yetkilerine ilişkin yasa çalışması yapın diyor. Yine Meclis'e talimat. Daha da sertleşecek yetki. 'Üniversite özerkliği' diye gelenlerin ülkeyi getirdiği noktaya, 'yasaklarla mücadele" diye gelenlerin, son koydukları yasaklara bakın."

Öte yandan başka bir öğrencinin sınıfta arkadaşlarına çay attığı için ceza aldığını hatırlatan Özel, "Bir ceza verilecekse, Cumhurbaşkanını örnek alan öğrenciye değil, okul yönetimine verilmesi gerektiğini" söyledi.

'MEHMET BEY ÇOK KALABALIKSA BİZ ÇIKALIM SİZ KALIN'

CHP'li Özel, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un gıda fiyatları konusundaki açıklamaları sırasında "Serbest piyasa ekonomisi geçerlidir, doğrudan fiyatlara müdahale edilemez" dediğini aktararak, "Doğru lafa ne denir de Mehmet Bey, birlikte grup başkanvekilliği yaptığımız Sayın Bakan, sen bunu niye bize söylüyorsun? Bakanlar Kurulu diye 15 günde bir toplanıyorsunuz, Anayasal zemini yok tek adam yönetimi ama atadığı bakanları topluyor ya, orada söyleyeceksin. 'Yok utandırmayayım başka bakanların yanında' diyorsan baş başa söyleyeceksin. 'Ticarete bu tip laflar zarar veriyor, tedirginlik oluyor, siz böyle yaparsanız daha da kötüye gider, demeyin' derseniz olur. Mehmet Bey çok kalabalıksa biz çıkalım Türkiye olarak siz baş başa kalın" açıklamasında bulundu.

ERMAN ILICAK'A: BU İSMİ BİZE VERECEKSİNİZ

Özel, "Pandora belgelerinde" Rönesans Holding'in  Türkiye'den bir kişiye 1 milyar liralık bağış yaptığını itiraf ettiğini ancak bu kişiyi açıklamadığını anımsattı. Özgür Özel, "Kimin bağış yaptığıyla ilgilenecek değiliz ama adam kamudan 16 milyarlık ihale alan biri. Bu ismi bize vereceksiniz Erman Ilıcak. Bu bağış, neden bu memlekette değil de vergi cennetinde yapılıyor?" sözlerini sarf etti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu işaret ederek, "Anayasanın ilk 4 maddesi" ifadelerine de yanıt veren Özel, "Erdoğan, bir özür gerekiyor. Seçim ve yönetim gidiyor diye bu kadar endişe sizin algınızı karartmış ve sanrılar görüyorsunuz. Gördüğünüz sanrı şu sonucu vermiş, İsmail Kahraman ile Kemal Kılıçdaroğlu'nu karıştırdınız dün. 'Anayasa'nın ilk 4 maddesi gitsin, laiklik kalksın' diyen sizin iki önceki Meclis Başkanınız İsmail Kahraman" dedi.

ERDOĞAN'A 3600 EK GÖSTERGE YANITI

Özel, Erdoğan'ın bugünkü konuşmasında 3600 ek göstergenin gelecek yıl sonuna kadar hayata geçirileceğini açıkladığını belirterek, "3 maddelik kanun, 15 dakikada yazarım. Ne hukuki altyapı hazırlığı? Gelecek senenin sonunda verilecek, doğru. 'Seçim yapılınca, 2022 sonunda alırsınız, CHP gelir verir' diyor" diye konuştu.