MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, CHP'nin e-ticarete yönelik kanunun bazı maddelerinin iptali için AYM'ye başvurmasını eleştirdi.

Temmuz ayında e-ticaret kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştığını hatırlatan Bülbül, kanun teklifinin, CHP'li milletvekillerinin de oylarıyla kabul edildiğini söyledi.

Bülbül’ün açıklamalarına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Ey Levent Bülbül, Anayasa Mahkemesi gayrimeşru bir yer mi ki, Anayasa Mahkemesi’ne bir başvuru yapılınca feryat ediyorsun. Biz elbette anayasanın sağladığı bu çok önemli güvence doğrultusunda Anayasa Mahkemesi’ne başvuru hakkımızı kullanırız. Bizler, sizin gibi suç örgütlerinin koğuşlarına gitmeyiz, suç örgütü liderleriyle kol kola girmeyiz" ifadesini kullandı.

‘NEDEN BU KADAR RAHATSIZ OLDUNUZ’

Anayasanın sağladığı güvence doğrultusunda başvuru haklarını kullanacaklarını belirten CHP’li Özel, “Anayasadan yetkisini alan bir başvuruyu yapmış olmamız sizi neden bu kadar rahatsız etmektedir? Unutulmamalıdır ki Anayasa Mahkemesi’ne başvuru ana muhalefet partisine verilmiş bir hak olmanın yanında topluma karşı bizlerin bir ödevi ve sorumluluğudur” dedi.

Özel, şunları kaydetti:

'HER DÜZENLEMEYE GÖZÜ KAPALI EVET DİYENLERE BAK'

"E-ticaret Kanunu üzerinden millilik taslamayın. Siz mi millisiniz? Siz ki TDİ ve TCDD’ye ait olan ve özelleştirilmiş limanların işletme sürelerinin 49 yıllığına arttırılmasına ilişkin işleticilere getirilen ve devleti zarara uğratacak kanuna çıtınız çıkmadan evet oyu verdiniz. Sen ki, millete verdiği emeklilikte yaşa takılanlar sözünün arkasında duramamış bir partinin grup başkanvekilisin. Sen ki, millete verdiği sözleri unutup, bir tek kişiden gelen, saraydan gelen talimatlarla siyaset yapan, yasama organının gündemini o talimatlarla şekillendiren birisin. Sen ki, nice vatandaş aleyhine, ülke aleyhine kanuni düzenlemeye el kaldırmış, evet oyu vermiş birisin. Saraydan gelince ülkenin aleyhine yandaşların ya da yabancıların lehine her karara, her teklife, her düzenlemeye gözü kapalı evet diyenlerin şu gösterdiği hassasiyete bak! Bu kanunun tümünü Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığımız gibi bir algıyı boşu boşuna yaymayın. Kaldı ki bu kanun madem bu kadar önemli, kanun yürürlük tarihi neden 1 Ocak 2023’tür? Madem bu kanun çok önemli neden kanunun bazı fıkraları 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecektir? Biz bu kanunu destekliyoruz. Ancak ölçülülük ilkesi gereği hukukçularımız bazı fıkralarda aykırılık tespit etti. Anayasa Mahkemesi denetiminden korkmayın. Anayasaya aykırı işlem yapmayın diye titizleniyoruz. Korkmayın, Anayasa Mahkemesi iptal kararı verirse yenisini yine bu Meclis yapacaktır. Ancak o zaman Adalet ve Kalkınma Partisi muhalefette olacaktır, siz de Meclis dışında kalmazsanız yine muhalefet partisi olacaksınız.

'İDDİALARA AÇIKLIK GETİRİN'

Siz de çok iyi biliyorsunuz ki Cumhuriyet Halk Partisi bir yerlerden gelen talimatla iş yapmaz. Talimatla işi Cumhur İttifakı’nın, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin yaptığını herkes bilmektedir. Artık partimize iftira atmayı, yalan söylemeyi bırakın. İlla bir konu hakkında açıklama yapacaksanız, bir haftadır hiçbir Milliyetçi Hareket Partisi yetkilisinin sesini çıkarmadığı Manisa Büyükşehir Belediye Başkanınızla ilgili iddialara açıklık getirin.”