Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın'ın Amasra ilçesinde gerçekleşen ve 41 işçimizin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) açıklama yaptı.

Dönmez'in sözleri muhalefetin tepkisi çeken; Dönmez'in ardından kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bakanı istifaya çağırdı.

''ŞU KADAR ONURUNUZ VARSA İSTİFA EDİN''

Özel, ''41 can ölmüş, civciv değil. Bir gözaltı yok, bir görevden alma yok, yazıklar olsun. Gelip burada pişkinlik yapmak var. Sizde şu kadar onur varsa istifa edin.

Grizu patlamaması için sizin gibi bakanların olmaması Erdoğan gibi cumhurbaşkanlarının olmaması lazım'' diye konuştu.

Özel'in açıklamaları şöyle:

''Soma'da madencilerimiz şikayetlerde bulunuyor demiştik. Kurulmayan komisyon katliamdan 2 hafta kuruldu.

Kendisi elbette ben miyim her şeyin sorumlusu diyecek. Haklı, her şeyi atayan her şeyin sorumlusu. Siz faciadan 24 gün önce madeni ziyaret ettiniz ve şu ifadeleri kullandınız: Soma'dan sonra iş kazaları bıçak gibi kesildi.

Sayın Bakan Soma'dan bu yana 600'ün üzerinde madenci öldü bu ülkede.

Kim Kazım Eroğlu? Kozlu'da 8 işçi öldü ya, 4 yıl hapis cezası almış. Sonra o ceza kravat taktığı için indirilmiş sonra para cezasına çevrilmiş. Siz de çift maaş bağlamışsınız cezayı böyle ödemişsiniz.

Soma'da önce hakime taktınız kafayı, Maraş'tan bir hakim getirdiniz ölenleri suçlu buldu. Hakikaten davayı takip ettiniz.

Soma'dan iki kişi cezaevinde. Aileleri savunan Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı dışında Soma'dan tutuklu yok.

Tedbir almışlar ama facia olmasın diye tedbir almamışlar. Tedbiri facia olunca bizden başka kimse bilgi alamasın diye almışlar.

41 can ölmüş, civciv değil. Bir gözaltı yok, bir görevden alma yok, yazıklar olsun. Gelip burada pişkinlik yapmak var. Sizde şu kadar onur varsa istifa edin.

Grizu patlamaması için sizin gibi bakanların olmaması Erdoğan gibi cumhurbaşkanlarının olmaması lazım. ''