CHP'de tezkere oylamasına katılmayacağı öğrenilen 20 milletvekilinden bir olan İlhan Cihaner "dağ taş bombalanarak Kürt sorununun çözülemeyeceğini" söyledi.

TBMM'de Irak ve Suriye tezkeresinin oylanmasına saatler kala, parti olarak "Evet" diyeceğini açıklayan CHP'deki 20 civarında milletvekilinin oylamaya katılmayacağı parti içindeki ayrımı ortaya çıkardı. Bu 20 vekilden İlhan Cihaner, Radikal'e yaptığı açıklamada, tezkereye karşı olduğunu belirterek, "Biz biliyoruz ki 30-40 yıldır Kandil'i bombalayarak, terörle mücadelede en küçük bir fayda sağlanmadığı gibi, Kürt sorununun barışçıl çözümünde de bu yöntem faydalı olmayacak. Şiddetin tırmandığı şu dönemde barışı daha fazla önceleyen bir pozisyon alınmalıydı" dedi.

İsmail Saymaz’ın Radikal’deki haberine göre, Cihaner şöyle konuştu:

TEZKERE HUKUKİ DEĞİL, AHLAKİ DEĞİL

''Tezkerenin atıfta bulunduğu BM kararı, Türkiye'ye iç hukukunda finansman ve sınır güvenliği noktasında birtakım yükümlülükler getiriyor. Bunları yerine getirmeden, sadece seçimde milliyetçi oyları yeniden devşirmek anlamında bir tezkerenin geçirilmesi etik değil, ahlaki değil, hukuki değil. Zaten BM şartı, Türkiye'ye yönelik olası saldırıda BM'nin koyduğu koşullar çerçevesinde karşılık vermesini öngörüyor. Bunun dışında Türkiye eylemli olarak uluslararası koalisyona da katılmış durumda, İncirlik'i açarak, Eğit-Donat gibi projelere destek vererek...

DAĞI TAŞI BOMBALAYARAK KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMEZ

AKP'nin siyasi sorumluluğa diğer partileri ortak edip kendi tabanları çerçevesinde attığı bir adımdır tezkere. Bu tuzağa partilerin düşmemesi gerekir. Biz biliyoruz ki 30-40 yıldır Kandil'i bombalayarak, terörle mücadelede en küçük bir fayda sağlanmadığı gibi, Kürt sorununu barışçıl çözümünde de bu yöntem faydalı olmayacak. Orada dağı taşı bombalayarak, gerçekliği test edilmemiş şekilde, "Şu kadar asker şehit oldu, şu kadar PKK 'lı etkisiz hale getirildi" diyerek, Kürt sorununu çözmekteki beceriksizliklerini örtmeye çalışıyorlar. Keşke seçim gündemi nedeniyle muhalefet partileri bu tuzağa düşmeyip, "Barış adına tamamen reddediyoruz" diyerek, güçlü bir ses çıkarabilseydi. Özellikle asıl kavganın yürütüleceği anlaşılan milliyetçi oylardan duyulan kaygılar nedeniyle, barıştan yana güçlü bir ses çıkarmak yerine farklı kararlar alınacak gibi görünüyor. Keşke böyle olmasaydı.

OYLAMAYA KATILMAYACAĞIM

Ben tezkere oylamasına katılmayacağım. CHP kurumsal olarak evet diyecek. CHP'yi böyle bir karar almaya iten etkenler, özellikle IŞİD tehdidinin de dahil edilmiş olması gibi görünüyor. Ancak hukuki ve insani olarak, geçen yılki tezkereye karşı çıkarkenki argümanlar hala orada duruyor. Şiddetin tırmandığı şu dönemde barışı daha fazla önceleyen bir pozisyon alınmalıydı. Bu anlamda evet demenin fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Her ne kadar tezkere önceki hükümet döneminde geldiyse de şimdi geçici hükümet var. Asker göndermek gibi çok ciddi bir kararın arasında milli iradenin çok güçlü bir şekilde durması gerekir. Siyasi meşruiyetin güçlü olması gerekir bir konuda geçici hükümetin domine ettiği bir süreç sonunda karar alınmasını Anayasa hukuku açısından da yerinde görmüyorum.''