CHP'de olağanüstü kurultay için imza toplama çalışmaları Parti Meclisi (PM) üyelerini ikiye böldü. PM'de yer alan İzmir milletvekillerinden Selin Sayek Böke, Mehmet Ali Çelebi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından milletvekili gösterilmeyen PM üyesi eski İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, değişimden yana olduklarını açıklarken, PM üyelerinden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ile Seyit Torun gibi isimler ise olağanüstü kurultayın gerekli olmadığını savunuyor.

'İMZALAR GÜN İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK' İDDİASI

CHP'de imza restleşmesi her geçen dakika dahada sertleşirken, Mehmet Ali Çelebi, imzaların 600'ü bulduğunu açıkladı. Bugün içinde seçimli olağanüstü kurultay için gerekli olan 634 imzaya ulaşılacağını iddia eden Çelebi'den "Taleplerimizi kırıp dökmeden bir şekilde ortaya koyacağız ve bence bu değişimi gerçekleştireceğiz" açıklaması geldi.

Değişim isteğinin kişilerden bağımsız, ilkesel bir değişim olduğunu belirten Çelebi, "Değişim ile ilgili bir çok başlığımız var. Cumhuriyetçi, halkçı, aydınlanmacı bir program gerekiyor. Bu programa kadro değişikliği eşlik etmeli" diye konuştu.

Değişimin ardından, partinin üyelik yapısının değiştirilmesi ve partide liyakat sisteminin işletilmesi gerektiğini belirten Mehmet Ali Çelebi, sözlerine şöyle devam etti:

"Her kademedeki görev için 2 veya 3 dönem kuralı getirilmeli. Kadın ve gençler öne çıkarılmalı. Partide eğitim ve kültür alt yapısının oluşturulması gerekiyor. Partide üyesinden en tepedekine kadar herkesi dava insanına çevirecek bir eğitim alt yapısı gerekiyor. Meclis'in işlevi kısıtlandı. Bu nedenle sivil toplum ile iç içe olabilecek, geçirgen ve geçişken bir CHP gerekiyor. En büyük sıkıntılardan biri de yetkili kurulların işletilmesi. Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) PM tarafından seçilmesi önemli. Seçim güvenliği ile ilgili farklı bir alt yapı gerekiyor. Belki sadece bir genel başkan yardımcısı bu işle ilgilenebilir. Bunları koordine edebilecek yapının oluşturulması önemli."

'DEĞİŞİM GERÇEKLEŞMEZ İSE YEREL SEÇİMLERDE HÜSRAN YAŞARIZ'

Delegelerin değişim için imza vermeyi sürdürdüğünü ve gerekli olan 634 imzanın bugün toplanacağı iddiasını yineleyen Çelebi, değişimin gerçekleşmemesi halinde yerel seçimlerde hüsran yaşanacağı uyarısında bulundu:

"İmzalar 600'ü buldu. Bu bile büyük bir mesaj. Bir şekilde bu değişimin başlatılması elzem oldu. Bölünmeye gerek yok. Tabanın, halkın isteği belli. Halkta umut yaratacak bir değişime ihtiyaç var. Aksi takdirde yerel seçimler bizim için hüsran olur. O nedenle bunu bir an önce gerçekleştirmek gerekiyor. Ortak aklı ortaya çıkarmak gerekiyor"

Kurultay telebi için toplanan imzaların 634'u bulması halinde CHP Genel Merkezi'nin 45 gün içerisinde kurultayı toplaması gerekiyor.