CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, partisinin Erzurum, Roboski ve Edirne ziyaretlerinin nasıl bir etkisi olduğunu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylı ile ilgili görüşünü, “5’li çete”ye verilen ihalelerinin kamulaştırılıp kamulaştırılmayacağını ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Başarır, CHP’nin il il gezip toplantı yapmasına dair, “Yazın grup toplantılarımızı bir ilimizde yapıyoruz. Yaklaşık 130 milletvekili ile o ilde belli gruplara bölünüp sokağa, esnafı, işçiyi, evleri, dernekleri, muhtarları yani o şehrin tamamını ziyaret edip insanları dinliyoruz. Edirne'nin de Yalova'nın da sorunu mutfak, geçim, ekmek. Gerçekten vatandaşlarımız bir ekmek kavgası veriyor şu anda. Bunu net bir şekilde görüyoruz ve bu tabloyu raporlaştırıyoruz. Sokağın sesini dinledikten sonra bunları genel başkanımız, MYK, parti meclis üyelerimiz ve belediyelerimizle paylaşınca, en azından kendi yönettiğimiz yerlerde insanlara dokunuyoruz. Her gün Türkiye'de tuhaf bir harcama kalemi ortaya çıkıyor. Mesela dün neyi öğrendik? KKTC’ye 2,5 milyar TL değerinde külliye yapıyoruz. Siyah Kalem Mühendislik Şirketi diye bir şirket ihaleyi alıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı 202 milyon TL’ye araba kiralıyor. Bizim kaynaklarımız, paramız 84 milyona yeter. Sorun bir grup müteahhit ve Saray yönetimidir” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN OLASI ADAYLIĞI

BirGün’den İsmail Meriç’in haberine göre, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığına dair de görüşünü paylaşan Başarır, şöyle dedi:

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla onur ve gurur duyarım. Çubuk'ta linç edilmek istenen, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sürekli tehdit edilen kişi ülke demokrasisinin yolunu açmak adına cumhurbaşkanı adayı olmalıdır. Gelip bu sistemi değiştirmesi için sayın genel başkanın olması gerekiyor. Türkiye'nin demokrasiye, özgürlük iklimine, hukukun üstünlüğüne, parlamenter rejime ihtiyacı var. Türkiye'de hesap sorulamayan bir yürütme var. Vakıflara aktardıkları parayı Amerika'ya çıkartabiliyorlar. Bunların hesabını soramıyoruz biz. Bunu yapacak kişi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu. Türkiye'yi düzgün bir sisteme kim götürecekse onunla yürümeliyiz. Altılı masanın da böyle düşüneceğine inanıyorum. Bedel ödeyen, hakarete, saldırıya uğrayan, canına kastedilen bir genel başkan var. Türkiye sahiplenmelidir. Her türlü ön yargılardan da kurtulmalıdır. Kılıçdaroğlu’un adaylığını çok kıymetli buluyorum.”

“5’Lİ ÇETE” İÇİN İLK YAPILACAKLAR

AKP’nin gözde müteahhitleri olan ve “Beşli çete” olarak anılan yapıyla ilgili de konuşan Başarır, “Verilen ihaleler kamulaştırılacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kesinlikle kamulaştırılacak. Projelerle ülkeyi soymuşlar. 202 kez Kamu İhale Kanunu’nu bu beyefendiler için değiştirmişler. Rekabetsiz, açık ihale olmadan milyarlarca lirayı bunlara teslim etmişler. Bunlara el koyacağımız gibi bunların yakasına, boğazına değil midesine gireceğiz, bağırsaklarına gireceğiz. Bu parayı bunlardan alacağız. Bunlardan öyle bir hesap soracağız ki yüzyıllarca tüm hırsızlara, tüm hırsız adaylarına bir örnek olacak. Bir soygun planını, bir soygun düzenini milim milim, hukuku, meclisi, kararnameleri, Saray’ı kullanarak uygulamışlar. Beş değil. Beş artı bir... O biri herkes biliyor. Biz yapılan yanlışların hesabını soracağız. Doğru giden hiçbir şeye dokunmayacağız. Ama doğru giden o kadar az şey var ki bu iktidar da. O yüzden insanların da hepsinde bir telaş var. Mersin'deki iki polisin hakaret görüp açığa alınmasından sonra İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy hakkımda tweet atıyor. ‘Sana hesap soracağız, sen bunları yayınladın’ diye. Şimdi ben bu Mehmet Ersoy denen adama hesap sormayacak mısın? Sen kimsin kardeşim? Sen atanmış bir insansın. Sen bir milletvekili tehdit etme cüretinde bulunuyorsun. İşte bizim derdimiz bunlarla. Özgürlük, demokrasi, temel hak ve hürriyetlerin sonuna kadar korunduğu bir ülkeyi hayal ediyorum. Artık bu ülkede Süleyman Soylu, Ulaştırma Bakanı Varank gibi tiplerin Recep Tayyip Erdoğan gibi tiplerin bir daha asla gelmediği bir ülkeyi hayal ediyorum. Bunu da hep beraber yapacağımızı düşünüyorum."