CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, dün TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Tarım Kredi Kooperatifleri ve TÜGVA tartışmasını değerlendirdi.

Tarım Kredi Kooperatifi'nde usulsüzlükler yapıldığına dikkat çeken Ağbaba, TÜGVA hakkındaki iddialarla ilgili ise, "Nereden örnek almış bu TÜGVA? Eski ustalarından. Eski ustanız kim: Fetullah, FETÖ eski ustanız sizin, eski ortağınız, ustanız. Maşallah onu geçmişsiniz" dedi.

Ağbaba'nın açıklamaları şöyle:

‘TARIM KREDİ KOOPERATİFİ, AK PARTİ'NİN ÇİFTLİĞE DÖNÜŞMÜŞ’

Kooperatif Kanunu'ndaki değişiklikler konuşuluyor. Bir kooperatif var ki, bu kooperatif hakikaten tam AK Parti'nin Türkiye’yi yönettiği bir çiftliğe dönüşmüş durumda. O kooperatifin ismi, Tarım Kredi Kooperatifi. Eski vekil arkadaşınız, bu sıralarda oturan Fahrettin Poyraz’ın 180 bin mi daha mı az maaş aldığı biraz önce tartışıldı. Burası bir çiftliğe dönüşmüş. Birisi eski AK Parti milletvekili, diğeri yardımcısı, biri kendisinin eski danışmanı, bir diğeri Trabzon eski il başkanı, bir diğeri Bilecik eski il başkan yardımcısı vesaire… Türkiye’de ziraat mühendisi kalmamış, çiftçi kalmamış, Tarım Kredi Kooperatifleri tamamen AK Parti’nin eski milletvekili ve yöneticilerinin çiftliği haline getirilmiş.

Fahrettin Poyraz geçtiğimiz günlerde bir iş yaptı, eşine ait binayı önce Yusel firmasına satıyor. Bu Yusel firmasına satılan binayı Yusel firması, tekrar Tarım Kredi Kooperatifi'ne kiraya veriyor. Burada ahlak var mı, bu insanın vicdanına nasıl sığar ve nasıl açıktan bu kadar ahlaksızlık yapılır, bunu da vicdanınıza bırakıyorum. Karısına ait bir binayı Yusel firmasına satıyor, YUSEL firması götürüyor bu binayı Tarım Kredi Kooperatifi'ne kiraya veriliyor.

‘ÇİFTÇİNİN HAKKINI YİYORSUN’

Tarım Kredi Kooperatifi sürekli iki firmadan alışveriş yapıyor. Birinin ismi İris, diğerinin ismi Yusel firmaları. Bunlar kimin? Bunlar Fahrettin Poyraz’ın, Fahrettin Poyraz ve aile yakınlarının. Tarım Kredi Kooperatifi'ni yiyorsun. Tarım Kredi Kooperatifi'nden aldığın maaş yetmiyor, gidiyorsun İran’daki firmadan maaş alıyorsun, o da yetmiyor kendi kurmuş olduğun, akrabalarının kurmuş olduğu şirketler aracılığıyla Tarım Kredi Kooperatifi'ni, yani çiftçinin hakkını yiyorsun.

Genel Müdür'ün kurucusu olduğu ve aile fertlerinin ortağı olduğu, yöneticisi olduğu İRİS şirketi ne hikmetse, Fahrettin Poyraz genel müdür olduktan sonra Tarım Kredi Kooperatifi tüm iştiraklerinin bütün hizmetlerini yüksek fiyatlardan bu firmadan almaya başlıyor. Bu süre içerisinde 7 milyon TL’ye aşkın tutarda bir fatura düzenlemişler, 2020 yılına gelindiğinde de İRİS firması bir doğum yapmış onun ismi de Yusel olmuş. Yusel diye bir şirket doğurmuş. Amaç ne? Amaç, onunla da Tarım Kredi Kooperatifi'ni soymak. Yusel şirketi kooperatiflerle iştiraklerine ait bir insan kaynakları hizmeti veriyor. Yani şu geçenlerde Cumhurbaşkanı'nın gidip alışveriş yaptığı marketin sahibi burası.

‘GÖZÜMÜZÜN İÇİNE BAKA BAKA SOYULUYOR’

9-10 maaşın lafı bile olmaz. Bir tarafta traktörü, ineği icralık diğer tarafta Tarım Kredi Kooperatifi gözümüzün içine baka baka soyuluyor. Türkiye’de kötü bir atasözümüz var. Nedir o atasözü ‘Devletin malı deniz, yemeyen domuz.’ Millet İttifakı'nda, yapılacak ilk seçimden sonra bu atasözünü bu topraklardan sileceğiz. Ne yapacağız: ‘Devletin malı deniz, yiyen domuz oğlu domuz’ diyeceğiz.

‘FETÖ ESKİ USTANIZ, MAŞALLAH ONU GEÇMİŞSİNİZ’

Vakfı bile kirlettiniz. Vakıf ne demek? Vakfetmek demek. İnsan Allah’tan korkar. Kuldan utanmıyorsunuz, bari Allah’tan korkun. Yıllardan beri bu vakıflar insanlığın hizmetine gitmiş. Bu vakıf TÜGVA. Vakfın amacı ne? Vakfetmek, hayır yapmak, fakire fukaraya yardım etmek. TÜGVA ne yapmış? Kendi yandaşlarına iş vermiş, kendi yandaşlarına bina almış, kendi yandaşları çifter çifter maaş almış. Elinizi vicdanınıza koyun, içinize siniyorsa söyleyin. Nereden örnek almış bu TÜGVA? Eski ustalarından. Eski ustanız kim: Fetullah, FETÖ eski ustanız sizin, eski ortağınız, ustanız. Maşallah onu geçmişsiniz. Bunlarda adam kayırma var mı, var. Fişleme var mı, var. Kamu malına çökme var mı, milyonlarca. Okullara sızma var mı, var. Torpil var mı, var. Askeri okullara öğrenci yerleştirme var mı, var. Hâkim savcı yerleştirme var mı, var. Kaymakam yerleştirme var mı, var. Kimi hatırlatıyor? ‘Fetullah Hoca Efendi Hazretleri’ diyordunuz ya, onu hatırlatıyor.

Bakın bu memlekette 3 milyon 214 bin çocuğun olduğu evde bir tek çalışan yok, her 2 gençten 1’i işsiz, 10 milyonu aşkın işsiz var. Siz ne yapıyorsunuz? Sadece keşke AK Partilileri işe soksanız. Onları da sokmuyorsunuz, kimi sokuyorsunuz? Daha dar, daha yakınlarınızı. Yeğen, ana, baba, akrabaları sokuyorsunuz. Devletin çivisi çıkmış. Genel Başkan diyor ya ‘Hesap soracağım’ Bundan hesap sorulmaz mı? Fakir fukara kalmadı. TÜGVA’nın akrabası, bilmem kimin yakını... Allah’tan korkun.

Kaynak: ANKA