CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bir soru üzerine İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın “Kimse bizi HDP ile anayasa hazırlamaya gayret eden CHP ile yan yana koymasın. Bizi HDP ile yan yana getirme çabalarına evet demeyiz” açıklamasını değerlendirdi. “Milletin makus talihini değiştirdiğini” söyleyen Öztrak, “Bu tür değerlendirmelerle Millet İttifakı’nı değersizleştirmeye çalışmaya hiçbirimizin hakkı yoktur” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), takip hesaplarına aktarılması gereken kredilerle ilgili açıklamasını hatırlatan Öztrak, “BDDK inşaat ve enerji sektörlerinde 46 milyar liralık kredinin battığını açıkladı. Bankalara bunun yıl sonuna kadar, bilançolarına zarar olarak yazılması talimatını da verdi” dedi.

‘BDDK İLK DEFA BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPIYOR’

BDDK’nin kurucu başkan yardımcısı olduğu belirten Öztrak, “Biz BDDK’yi ‘bankacılık sisteminin günlük işleyişine siyaset müdahale etmesin, bankaları etkin şekilde gözetleyip denetlesin, sistem risklerini engellesin, mevduat sahiplerinin mevduatlarını korusun’ diye kurmuştuk. BDDK kurulduğundan bugüne ilk defa böyle bir açıklama yapıyor. Mevzuat belli. Bankalar başka bir talimata gerek duymadan mevzuatı uygulamak zorunda. BDDK de bu uygulamaları denetleyecek, mevzuata uymayan bankalarla ilgili gerekli işlemleri yapacak” diye konuştu.

BDDK’nin herhangi bir açıklama yapmasına gerek olmadığını anlatan Öztrak, “Ya bankalar inşaat ve enerji sektörlerine verdikleri geri dönmeyen kredilerle ilgili gereğini yapmamışlardır ya da BDDK bankalara ‘aman seçimler öncesinde durun, batan kredileri batmamış gibi gösterin’ demiştir” ifadelerini kullandı.

‘BATIK KREDİ AÇIKLAMASI İÇİN ULUSLARARASI BİR KURULUŞ BASKI MI YAPTI?’

BDDK’nin “siyasi baskılara boyun eğerek bankaların tabi olduğu çerçeveyi eğip büktüğünü” savunan Öztrak, bu yapılanın “son derece tehlikeli bir iş” olduğunu söyledi.

Öztrak, “Bu yapılan son bir yıldır BDDK’nin izniyle bankacılık sisteminin bilançolarının makyajlandığını göstermektedir. Bu mevcut iktidardan önce bin bir emekle sağlanan bankacılık sistemine güveni işte bu yapılanlar bitirir, bunun maliyeti de ülkemize son derece ağır olur” değerlendirmesinde bulundu.

“Batan 46 milyar liranın hesabını kim verecek? Bu batan kredileri hangi bankalar kimlere verdi?” diye soran Öztrak, “Son bir soru daha, yoksa bir uluslararası kuruluş bu rezaleti yakaladı da ‘kamuoyuna açıklayıp gereğini yapın’ diye BDDK’ye baskı mı yapmıştır? Bu soruların cevabını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

‘ÇELİK ÖZELLEŞTİRMEYİ ANLATTIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ’

Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirmesini “beka meselesi” olarak gördüklerini dile getiren Öztrak, şunları söyledi:

“Dün iktidar partisinin sözcüsü çıkmış yine 50 milyon dolar yatırım yapılacak diye anlatıyor. Sayın Çelik’e küçük bir hatırlatma yapalım. Devri iktidarlarında bütçeden yapılan faiz ödemelerinin toplamı 467 milyar dolardır. Bu yıl her gün faize bütçeden 50 milyon dolar ödedik. Şimdi çıktılar 50 milyon dolar yatırım yapılacak diye tank palet fabrikasının peşkeşine kılıf hazırlıyorlar. Yetmiyor, karar mıydı, kararname miydi? Siz bu işleri bilmezsiniz gibi pek çok laf oyunu ile yaptıklarının üstünü örtmeye çalışıyorlar. Biz kararın da kararnamenin de ne olduğunu biliriz. Yine de AK Parti Sözcüsü’ne dolambaçlı yollardan yapılan bu özelleştirmenin ayrıntılarını dün kamuoyuna açıkladığı için teşekkür ediyoruz. Fabrika Katar ordusuna gitmiş. Teknoloji gelecekmiş. Bırakın bu mugalatayı. Bizim mühendislerimizin geliştirdiği teknolojiyi, prototipi Katar ordusuna peşkeş çektiniz.”

‘GENÇLERE İŞ BULAMAYACAKSINIZ BARİ ONLARI SUÇLAMAYIN’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok” açıklamasını eleştiren Faik Öztrak, “Elimizi vicdanımıza koyalım, bunu duyan yeni mezun olmuş bir genç nasıl ileriye bakarken güven duyacak? Bunlar milleti unuttu, saray sosyetesinin ve havuz müteahhitlerinin aşını, işini büyütmeye daldı” dedi.

Türkiye’de 1 milyonun üstünde üniversite mezununun ve 5 milyon 200 bin genç işsizin bulunduğunu işaret eden Öztrak, “Anlaşıldı, bunlara iş bulamayacaksınız, bari kalplerini kırmayın. Kibrinize yenilip onları suçlamayın. Her yere yüksek lise seviyesinde kasaba üniversitelerini siz açtınız. Şimdi eğitimde kaliteden şikayet etme hakkınız yok” diye konuştu.

‘MİLLET İTTİFAKI SON SEÇİMDE ÖNEMLİ BİR İŞLEV GÖRDÜ’

Öztrak, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın açıklamasını nasıl değerlendirdiğini sorulması üzerine Öztrak, “son seçimlerde Millet İttifakı’nın son derece önemli bir işlev gördüğünü, milletin makus talihini değiştirdiğini” söyledi. İttifakın değerli olduğunu belirten Faik Öztrak, “Bu tür değerlendirmelerle Millet İttifakı’nı değersizleştirmeye çalışmaya hiçbirimizin hakkı yoktur” diye konuştu.

Lütfü Türkkan, dün Bizim TV’ye yaptığı açıklamada, “Kimse bizi Türkiye’yi zavallı hale düşüren AK Parti ile ne de HDP ile anayasa hazırlamaya gayret eden CHP ile yan yana koymasın. Biz CHP ile koalisyon ortağı değiliz. CHP ile aynı siyasi görüşe sahip bir parti değiliz. CHP ile bir seçim ittifakı yaptık. Seçim bitti mi bitti. Bu seçim ittifakında İYİ Parti çok ciddi fedakarlık yaptı. Bunu da Türkiye’nin faydasına olacağı için yaptı. Konu Türkiye olunca Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda hareket ettik. Hiç pazarlık yapmadık, pişman da değiliz. Bizi HDP ile yan yana getirme çabalarına evet demeyiz” demişti.

Kendilerine CHP milletvekili ve anayasa profesörü İbrahim Kaboğlu’ndan e-posta olarak davet geldiğini söyleyen Türkkan, “‘Biz, HDP, Saadet Partisi anayasa hazırlıyoruz, siz de gelin.’ Bir kere bu davet ediliş biçimi kurumsal bir hadise değil. Biz başladık siz de gelin şeklindeki bir şey bize çok gayriciddi geldi. Hazırlanan anayasayı da ciddi görmüyoruz” ifadelerini kullamıştı.

‘MAKLUBEYİ BİRLİKTE AVUÇLADILAR’

“Adalet Bakanlığı, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca Fettah Tamince hakkında verilen ‘takipsizlik’ kararının kaldırılmasını istedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Öztrak, çok uzun bir süredir Tamince’nin FETÖ konusunda istisnai muameleye tabi tutulduğunu söylediklerini hatırlattı ve sonuçları izlediklerini dile getirdi.

“Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye kalkışmasın’ dedi. Bakanın bu mesajı kimeydi?” sorusu üzerine Öztrak, “Bu mesajın kime olduğunu bilemem, kendi partileri içinde gelişen birtakım sorunlar. Çünkü hepsi, hep birlikte maklubeyi avuçladılar. Dolayısıyla bu FETÖ meselesinde FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkmadıkça kamuoyu neyin ne olduğunu anlamakta her zaman zorlanacaktır. Bu nedenle de bizim talebimiz FETÖ’nün siyasi ayağının biran önce ortaya çıkmasıdır” yanıtını verdi.

‘ERKEN SEÇİM TALEBİMİZ YOK'

“Erken seçim” tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine Öztrak, “Biz, baştan beri söylüyoruz, erken seçim talebimiz yok ama iktidar ‘ben bu işi götüremiyorum, yapamıyorum, onun için artık aldığım yetkiyi sahibine iade edeceğim’ derse, bizim de buna söyleyecek bir lafımız olmaz, biz de erken seçime hazırız. Öyle anlaşılıyor ki yemeği yiyip, hesabı ödemeden masayı devirip sıvışmak isteme yaklaşımı hakim ki bu kadar büyük yaygara koparıyorlar” dedi.