CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Irak Şam İslam Devleti örgütünden (IŞİD) kaçarak Türkiye'ye sığınan yaklaşık 4 bin Suriyeli için sınırın açılmasını 'doğru bir hareket' olarak destekledi.

Loğoğlu, "Sınır kapısının açılması kararını yerinde buluyorum, doğru bir hareket. Neticede Türkiye'nin gerçek anlamda hayatları tehlikede olan insanlara kucağını açması lazım, biraz gecikerek de olsa sınır kapıları açıldı. Bu insanlara gereken kolaylık sağlanmalıdır" dedi.

CHP'li Faruk Loğoğlu, Türkiye sınırının IŞİD'den kaçan Suriyelilere açılmasını değerlendirdi. Özellikle Irak ve Suriye'de gelişmelerin nasıl olacağını kestirmenin mümkün olmadığını ifade eden Loğoğlu, "Bu son gelişme, IŞİD'in bazı köyleri ele geçirmesi neticesinde ortaya çıktı" dedi.

Loğoğlu şunları söyledi:

"IŞİD bu ilerleyişini sürdürdüğü taktirde daha fazla insan ülkemize gelebilir. Türkiye'nin her halükarda daha fazlasına hazırlıklı olması lazım. Kış mevsimi de yaklaşıyor, o bakımdan, Türkiye'nin işi daha da zorlaşıyor.

Buna siyasi bir yorum eklemek gerekirse; Irak ve Suriye'de olup bitenlerden en başından bu tarafa AKP hükümetlerinin sorumlu olduğunu unutmamak lazım. Ama biz insani görevimizi yapmak durumundayız ve bu insanlara imkânlarımızın el verdiği ölçüde kolaylığı da sağlamak durumundayız."