CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de "Adalet Kurultayı" yapacaklarını açıkladı.

Tezcan, "Adalet Yürüyüşü'nün ardından toplumun her kesiminden çok önemli çağrılar geldi. Bütün toplum kesimlerinin adaleti tartışacağı bir kurultay talebi geldi Türkiye'den. Bütün adaletsizliklerin tartışılacağı bir kurultaya ihtiyaç var dendi ve o nedenle, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de 5 günlük bir adalet kurultayı yapacağız. Bu kurultayda, toplumun her kesimi bütün boyutlarıyla Türkiye'de yaşanan adaletsizlikleri ve çıkış yollarını konuşacak”dedi.

Tezcan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

CUMHURİYET DAVASI

Cumhuriyet davasında savunmalar bir şeyi gösterdi; yargılanan adalettir Cumhuriyet yazarları değil. Gazetecilerle ilgili davalarda adalet yargılanmaktadır. Ne yazık ki adalet önünde yargılanması gerekenler kaçırılırken Cumhuriyet yazarları mahkeme önünde adaleti savunmakla karşı karşıya bırakıldı. 7 tahliye yarım sevinçtir diğerlerinin de tahliye edilmesi gerekir.

Gazeteciler orada savunma yapmadılar, iddia ettiler. Adaleti yok edenlere itham ettiler. Doğruydu. 'İtham ediyorum' sözü üzerine Ahmet Şık hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendik. Savunma hakkının kısıtlanmasının bir başka örneğini o davada gördük.

Türkiye'de adalet yok edilmiştir. Bir büyük adalet yürüyüşü yaptık. Bu büyük yürüyüş ve buluşmasında Türkiye'nin önemli bir davası açıldı; adalet davası. 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale'de 5 günlük bir adalet kurultayı yapacağız. Adaletin katledilmesinde gelinen nokta ve çıkış yolları konuşulacak. Neden kurultay? Atalarımız bütün büyük meseleleri kurultayla çözmüşler. Büyük toplumsal meselelerin çözüm yerleri olmuş kurultaylar. Herkesin ortak sorunu olan bir meselenin çözümü adalet kurultayında olabilir denildi. Bu kurultay partiler üstü bir kurultay. Parti bayrağı amblemi ve logosuyla yapmıyoruz. Bir örnek kurultay olacak. Herkesi adalet kurultayımıza davet ediyorum.

KİMLERE DAVET GİDECEK?

Adalet dosyasına benim de koyacak bir arzuhalim var diyen herkesi davet ediyoruz. Yeter ki adalete katkı vermek istiyorum desin.

ERKEN SEÇİM

Parlamentoda böyle bir irade olursa biz yarın seçim olacak gibi hazırız. Muahlefet partileri seçimden kaçmaz. Sayın Erdoğan'ın yorgunluğu Türkiye'yi yoruyor bundan çıkmanın yolu iktidar değişikliğinden geçiyor.

'NEDEN ÇANAKKALE?'

"İlk defa, hiçbir etnik ayrım gözetmeden ulusal kurtuluş savaşından önce bu milletin emperyalist işgale karşı koyun koyuna savaştığı yerdir Çanakkale. Ulus bilincinin ilk tohumlarının atıldığı bir destandır. Bu nedenle, ortak davanın tartışılmasının Çanakkale'de yapılmasının doğru olacağı görüşü ortaya çıktı; talep geldi ve karar alındı.

26-30 tarihlerinin bir diğer önemi de, büyük taarruzdan büyük zafere giden yol olmasındandır. Bu nedenle, aradaki 5 günlük dönem, milletimizin yeni bir büyük taarruzunun ve zaferinin görüşmelerinin yapıldığı tarihler olacaktır. 5 gün, bütün temel meseleleri konuşacağız. Bu, partinin kurultayı olmayacak. Partiler üstü bir kurultay olacak. Adalet isteyenlerin ve özleyenlerin kurultayı.

16 Nisan'da partiler üstü kampanya yürüttük ve bunun birleştirici özelliğini gördük. Adalet Yürüyüşü'nü de aynı şekilde yaptık ve milletin her kesiminin desteğini yaşadık. Şimdi bu kurultayı da parti bayrağıyla yapmıyoruz. Milletin büyük davalarının çözüleceği kurultaylara benzer bir kurultay olacak."