CHP'li Bayır: HDP barajı aşıyor, gidiyor AKP’ye yamanıyor

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, HDP’ye suçlamalarda bulundu, CHP sayesinde barajı aştığını söyledi

CHP'li Bayır: HDP barajı aşıyor, gidiyor AKP’ye yamanıyor

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye genelinde MHP’nin aldığı oy ile İzmir genelinde MHP’nin aldığı oyların kıyaslamasını yapan Bayır, "Çok ilginç. MHP’nin Türkiye genelinde aldığı oyda bir manipülasyon var gibi. Herkes sandıklarda ‘AKP hile yapar’ diye, o partiyi kontrol etmekten kimse MHP’yi kontrol etmeye gerek duymadı" iddiasını dile getirdi.

HDP’nin reklam filmlerinde ‘Barajı aşmak için oya ihtiyacımız var’ diyerek algı yarattığını öne süren Tacettin Bayır, CHP’nin Kızılay olmadığını söyledi.

Bayır, “HDP sıkıntıya düşüyor, omuz at. HDP barajı aşsın. Barajı aşıyor, gidiyor AKP’ye yamanıyor. İYİ Parti seçime giremiyor, CHP’den 15 vekil gidiyor. Demokrasi adına hep özveride bulunmak nedense hep bize düşüyor. Ama bunu öbür taraf da anlamıyor. Köprüyü geçene kadar ‘Abi, abla’. Köprüyü geçtikten sonra bizi tanımıyorlar. HDP oyunun emanet oy olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 ‘İZMİR’DE MEVCUT OYLARIMIZI KORUMUŞUZ’

Partisinin İzmir'de aldığı sonuçları değerlendiren Bayır, "Biz de çok bir şey yapamamışız. Mevcut oylarımızı korumuşuz" dedi.

24 Haziran seçim sonuçlarının yerel seçimleri etkilemeyeceğini kaydeden Tacettin Bayır, yerelde de ittifaka yeşil ışık yakarak, "Bazı ilçelerde İYİ Parti, Saadet Partisi ve CHP aynı ittifak ile aday çıkarmalı. Ayrı ayrı aday çıkarmaları durumunda bazı ilçelerde sıkıntı olabilir. Yerelde de ittifak devam etmeli" değerlendirmesinde bulundu.

'YENİ KÜSKÜNLER YARATMAK NE KADAR DOĞRU?'

CHP’li Bayır, partisinde seçim sonuçlarına dair başlayan tartışmalara da değinerek, şöyle dedi:

"9 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlere şimdiden çalışıp iyi bir sonuç almak varken, onu kenara itip kurultay delegasyonunun imzasını toplamak, partiyi kurultaya götürmek, 2 ay burada enerji kaybetmek, yeni küskünlükler yaratmak ne kadar doğru olur? Bunu belediye seçimlerinden sonraya mı bırakmak lazım? Önce yapılacaksa Kemal Kılıçdaroğlu, kendi isteği ile bir tercih koyabilir mi? 'Benim rahatsızlığım da var' diyerek ayrılabilir mi, birini işaret edebilir mi? Bunlar için henüz erken. Bekleyip görmek lazım."

'HDP'YE GİDEN OYLARIN HEPSİ BOŞA GİDİYOR'

Bayır, seçim sonuçlarını analiz ederken HDP’nin oylarındaki artışın partinin çalışmasından değil, CHP'den giden emanet oylardan kaynaklandığını öne sürerek, şöyle konuştu:

"HDP, kendi yaptığı reklamlarda bile baraj probleminin olduğunu söyledi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarattığı bir algı vardı. ‘HDP baraja takılmalı’ diye yaptığı konuşma, sözde gizli çekim ile sosyal medyada paylaşıldı. Millet İttifakı’ndan oy kayması için yapılan bir şeydi. İttifakın oyunun azalması için yapıldı. Çünkü HDP’ye giden oyların hepsi boşa gidiyor. HDP’nin burada çıkaracağı milletvekili sayısı 1’di. 85, 90 bin oya bir milletvekili çıkarıyor. 30, 40 bin oy fazladan aldığı zaman bu oylar çöpe gidiyor, hatta AKP’ye yarıyor. Haziran seçimlerinde öyle oldu. Bizden 25 bin kişi, HDP baraj altında kalmasın diye oy attı. Bizden eksilen 25 bin oy nedeniyle 12 bin oy farkla AKP 1 vekil fazla çıkardı. Kasım seçimlerinde biz bunu fark ettik. Müdahale ettik, kasımda oyları geri aldık ve bir vekil fazla çıkardık."

'HDP BARAJI GEÇİNCE GİDİP AKP'YE YAMANIYOR'

HDP’nin reklam filmlerinde ‘Barajı aşmak için oya ihtiyacımız var’ diyerek algı yarattığını öne süren Tacettin Bayır, CHP’nin Kızılay olmadığını söyledi. AK Parti’nin de İzmir’de başarılı olmadığı görüşünü dile getiren Bayır, şu ifadeleri kullandı:

“HDP sıkıntıya düşüyor, omuz at. HDP barajı aşsın. Barajı aşıyor, gidiyor AKP’ye yamanıyor. İYİ Parti seçime giremiyor, CHP’den 15 vekil gidiyor. Demokrasi adına hep özveride bulunmak nedense hep bize düşüyor. Ama bunu öbür taraf da anlamıyor. Köprüyü geçene kadar ‘Abi, abla’. Köprüyü geçtikten sonra bizi tanımıyorlar. HDP oyunun emanet oy olduğunu düşünüyorum. Bunlar yerel seçimlerde geri gelir. AKP’nin İzmir’de başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Seçmen sayısı yükselmesine rağmen AKP başarısız."

İzmir'de uzun yıllar il başkanlığı yaptıktan sonra üç dönemdir Meclise giren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İYİ Parti'nin seçime girebilmesi için CHP'den istifa edip bu partiye geçen 15 milletvekili arasında yer almıştı.

Kaynak: T24

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 18:39

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sükrü dicle
Sükrü dicle - 3 yıl Önce

Yamanıyor diyen parti dokunmazliklar konusunda Akp le birlik olup Hdp leri içeri atan Chp mi bunları söylüyor

Mehmet Akif
Mehmet Akif - 3 yıl Önce

Dayı sen bugün eleştirecegine iyi partiye geçmeyin itiraz edeydin biz Kızılay yeşilay değiliz deseydin. Bugün nutkun açılmış.Ayrıca bir vakitler MHP ye yamandiginizi unutmuşsun. Dokunulmazlık konusunda akp ye yamandiginizi ne çabuk unuttunuz. Sizde bu kafa olduktan sonra iktidarı ancak rüyada görürsünüz.

Deniz Agiri
Deniz Agiri - 3 yıl Önce

Alçakliğin lüzümü yok suz sosyal faşist kemalist ler faşizme hizmet zihniyeti demokrasi yi bitirdi

Şeref dilaver
Şeref dilaver - 3 yıl Önce

Alçak bir chp li hdp lilerin 1. Turda inceye verilen oyların hesabını senden sormuyoruz,hesapla o zaman hdp den inceye gideni ve chp den hdp ye geleni,Demirtaş sayenizde içerde gerçi sizinki de sizin akp ile alış verişiniz sayesinde içerde ya ama sen de yüz yok ki

S. Akdağcık
S. Akdağcık - 3 yıl Önce

HDP hiç kimseye, hiç bir gruba YAMANMAZ. Yamanmak CHP'nin kültüründe mevcut. Şimdi buraya yazmaya kalksam sayfalar sürer. Siz en iyisi UTANMA duygusuna başvurun gelsin vicdanınıza otursun. HDP'ni DİK DURUŞU'nun binde biri sizde olsaydı Türkiye bu hallere düşmezdi!!!

Haluk Seçkin Meriç
Haluk Seçkin Meriç - 3 yıl Önce

Çok merak ediyorum ne zaman CHP tümden sosyal demokrat olacak,66 yaşımda ben görmem herhalde,

SIRADAKİ HABER