Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yöneticisi ve üyesi dokuz avukatın tutuklanmasına, İstanbul Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli Ağır Ceza Hakimliğine verilen dilekçeyle itiraz edildi.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı Taylan Tanay, ÇHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Sevimli, ÇHD Üyesi Naciye Demir, ÇHD üyesi ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları Barkın Timtik,  Ebru Timtik, Şükriye Erden, Günay Dağ ile ÇHD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu'ndan Betül Vangölü Kozağaçlı, Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (DHKP-C) üyesi oldukları iddiasıyla 21 Ocak'ta tutuklandı.

Mahkemece serbest bırakılan ÇHD üyesi Avukat Efkan Bolaç'a yurtdışına çıkış yasağı kondu.

Bugün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde toplanan ÇHD'li avukatlar, bir basın açıklaması yaparak meslektaşlarının cezaevinde darp edildiğini açıkladı, tutuklamaları protesto ettiler.

Basın açıklamasını, dokuz avukatla birlikte mahkemeye sevk edilen ve mahkemece serbest bırakılan Avukat Efkan Bolaç yaptı.

Bolaç, yaptığı açıklamada meslektaşlarının 23 Ocak'ta Metris Cezaevi'nden Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevine sevk edildiğini belirtti ve şunları söyledi:

"Meslektaşlarımız F Tipi tecrit hapishanesine girişte onursuzca aramaya maruz kaldılar, darp edildiler ve bu nedenle haklarında disiplin cezası istemiyle soruşturma açıldı. İnsanlık onuruyla bağdaşmayacak ince aramalar, hukuka ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olmasına rağmen Adalet Bakanlığı'nın oluruyla işletilen bir uygulamadır."

"Meslektaşlarımıza bu uygulamayı reva gören ve bu emri veren tüm görevliler hakkında yasal süreçleri işleteceğimizi ilan ediyoruz. Tutuklanan meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz."

Avukatlar, açıklamanın ardından meslektaşlarının tutukluluk hallerine itiraz eden dilekçeyi mahkemeye sundu.