Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden çıplak arama açıklaması: Detaylı arama bir tedbir işlemidir

"Mevzuatta 'çıplak arama' olarak belirtilen uygulama, detaylı olarak yapılan bir arama türü olup, hükümlü veya tutuklunun tamamen çıplak kalacak şekilde bir arama yapılması söz konusu değildir"

Güncel 21.12.2020 - 22:44 21.12.2020 - 22:44

Cezaevlerinde ve gözaltı işlemlerinde 'çıplak arama' yapıldığı yönündeki beyanların ardından bir açıklama yapan Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü, "Ceza infaz kurumlarında detaylı arama istisnai bir uygulama olup gerek uluslararası örgütlerin kabul ettiği gerekse birçok ülkenin uyguladığı bir tedbir işlemidir" dedi.

CTE Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, cezaevlerinde çıplak arama işkencesine maruz kalındığı yönündeki beyanlar yalanlanmadı.

'Detaylı arama'nın istisnai bir arama şekli olduğu ve tedbir işlemi olarak uygulandığının kabul edildiği açıklamada, "hükümlünün üzerinde kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin varlığı ve kurum en üst amirinin gerekli görmesi halinde detaylı arama yapıldığı" kaydedildi. 

Açıklamada, "Genel arama işlemlerine rağmen ilgilinin kuruma yasak madde veya eşya sokacağına dair makul ve yoğun şüphe varsa detaylı arama uygulaması yapılır" denildi. Detaylı aramanın, sadece aramalar için tahsis edilmiş bir odada gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Detaylı arama, tutuklu ve hükümlünün utanma duygusunu ihlal etmeyecek ve dışarıdan içerinin görülmeyeceği şekilde, sadece aramalar için tahsis edilmiş bir odada hükümlü ve tutukluyla aynı cinsiyetten iki personel tarafından gerçekleştirilir.

Arama sırasında önce bedenin üst kısmındaki giysiler çıkarılır, bedenin alt kısmında giysiler üst kısmındaki giysiler giyildikten sonra çıkarılır. Bu işlemler sırasında ilgiliye tek kullanımlık önlük verilir. 

Detaylı arama sırasında bedene dokunulmaması için gerekli özen gösterilir. Öncelikle, tutuklu ve hükümlüden yasak madde veya eşyanın kendisi tarafından çıkartılıp teslim edilmesi istenir. Aksi takdirde, beden çukurları aranması gereken hallerde detaylı arama hekim tarafından yerine getirilir."

Detaylı aramaya ilişkin bilgi verilen açıklamada, "Mevzuatta 'çıplak arama' olarak belirtilen uygulama, detaylı olarak yapılan bir arama türü olup, hükümlü veya tutuklunun tamamen çıplak kalacak şekilde bir arama yapılması söz konusu değildir" iddiasında bulunuldu.  

'SUİSTİMAL ETMEK İSTEYENLERİN ÖNÜNE ANCAK BÖYLE GEÇİLMEKTEDİR'

Açıklamada; detaylı aramanın, cezaevine girişi yasak olan maddeleri engellemek için yapıldığı savunulurken, şunlar belirtildi:

"Ceza infaz kurumlarında detaylı arama istisnai bir uygulama olup gerek uluslararası örgütlerin kabul ettiği gerekse birçok ülkenin uyguladığı bir tedbir işlemidir. Ülkemizde de mahremiyete ve insan haysiyetine saygı çerçevesinde yukarıda belirtilen sıkı şekil kurallarına uyularak yerine getirilmektedir. Özellikle uyuşturucu ve terör suçlarından hükümlü veya tutuklu olup bizzat kendi bedenini suistimal etmek isteyenlerin önüne bu yöntemle geçilebilmektedir. İnfaz uygulamalarımız keyfi ve kötü muameleye sıfır tolerans anlayışıyla yerine getirilmektedir."

Yorumlar