'Zehirli atıkları belediyeye iş yapan şirketin sahibi bizzat döktü' iddiası

Şirket sahibi çalışanları suçlarken duruşmada dinlenen tanıklar, atıkları bizzat şirket sahibinin döktüğünü söyledi

'Zehirli atıkları belediyeye iş yapan şirketin sahibi bizzat döktü' iddiası

Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu (ASAT) Genel Müdürlüğü’nün arıtma tesisinin çamurlarının Antalya Korkuteli’ne bağlı İmecik mahallesine yapılan ‘arıtma çamurlarının imhası ve geri kazanımı amaçlı tesise’ götürülmesi gerekiyor. Ancak belediyeye iş yapan şirkete ait kamyonların taşıdığı atıklar İmecik’teki tarım alanlarına kaçak ve izinsiz olarak döküldü.

Serkan Alan'ın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, tarım arazisine atığı döken hafriyat kamyonlarının Baturay ve Mitelya şirketlerine ait olduğu iddia edildi. İmecik mahallesindeki tarlalara atıkların döküldüğü sırada bölgeye giden jandarma şirket çalışanları hakkında tutanak tuttu. Köylüler şikâyetçi olunca savcılık ‘çevreyi kasten kirletme’ suçuyla açtı. Davanın duruşması geçen 4 Ekim’de yapıldı.

‘ARAZİYE DÖKTÜĞÜNÜ BİR ÇOK KEZ GÖRDÜM’

Mahkemede ifade veren şirket sahibi H.S. atıkları şoförlerin döktüğünü ve kendisinin bilgisinin olmadığını söyledi. Ancak duruşmaya katılan bir tanık “Şirket sahibinin bizzat kamyon sürerek arazilere atık döktüğünü birçok kez gördüm” dedi.

Olaya karıştığı iddia edilen şirkette daha önce 16 ay çalışan tanık T.D. ise bizzat şirket sahibinin talimatıyla tarım arazilerine atık döküldüğünü söyleyerek şöyle konuştu:
“Çalıştığım dönem içinde şirket sahibi H.S. beni yanına alıyordu. Kamyon ile köydeki boş arazilere değişik illerden getirdiği kanalizasyon atıklarını döküyordu. Kamyonu dökmeye giderken beni de yanına alıyordu. Atıkları döktüğümüz arazi sahiplerinin kiminin haberi var, kiminin yoktu. H.S. bizzat kendinin kamyon sürerek arazilere atık döktüğünü birçok kez gördüm. Atık döken şoförler de şirket sahibi H. S.’nin talimatıyla atık dökmeye gidiyordu.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 08:56

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER