Üçüncü köprü resmi törenle açıldı

Mayıs 2013'te temelleri atılan İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsü resmi törenle açıldı

Üçüncü köprü resmi törenle açıldı

İstanbul Boğazı'nın üçüncü ve ismi tartışmalara neden olan 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

ERDOĞAN: 3. HAVALİMANINI DA 2018'DE AÇACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan törendeki konuşmasında şunları kaydetti:

"Köprünün temelini büyük bir coşkuyla attık. Dalgalarını geçenler oldu, yaptırmayacağız diyenler oldu. Biz yapacağız dedik ve işte Halep oradaysa arşın burada, yaptık. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün adını siz koydunuz. Boğazın altından bir Marmaray var. İnşallah 20 Aralık'ta da Avrasya Tüneli'nin açılışını yapıyoruz. Açılışını yaptığımız köprüyle denizin üzerinden üçüncü defa kıtaları birleştiriyoruz.

“Bu köprü hem tekerlekli, hem raylı geçişi sağlaması açısından öncü bir köprü. Bu köprü dünyada birçok yayınlara öncü olacak. Dünya filmleri buralarda çekilecek, bunu göreceksiniz. İnşallah Kanal İstanbul'un da hazırlıklarını bitiriyoruz. Çanakkale Köprüsü'nün de hazırlıklarını yapıyoruz. Niye kıskanıyorlar bizi, işte bunlardan dolayı.

“3. havalimanını da 2018'de açacağız. Üç katlı büyük İstanbul tüneli de var. Ekonomide tüm göstergeler olumlu yönde seyrediyor.

IŞİD SALDIRISI

“12-13 yaşında çocukları canlı bomba olarak kullanıyorlar. Bunlar Müslüman falan değil. Bizim dinimiz bir barış dinidir. Bunlar bizim dinimizi lekelediler, ama bu oyunu da biz bozacağız.

“26 Ağustos 1071 Malazgirt zaferinin 945. yıldönümü ve 1922'de Büyük Taarruz'un başladığı tarih o yüzden bugun açıyoruz.

"KILIÇDAROĞLU'NA SALDIRIYLA BİRLİK HEDEF ALINDI"

“15 Temmuz geçmişte defalarca oynanan oyunun bozulduğu tarih olmuştur. Türkiye zaafa düşmeyince, darbe girişimi başarısız olunca PKK ve DAEŞ'le gerçek yüzlerini bir kez daha gösterdiler. Türkiye terörle mücadelede geri adım atmayınca Cerablus operasyonu da başlayınca yeni operasyonlar peşine düştüler.

“Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıyı böyle değerlendirmek gerekiyor. Birlik manzarası hedef alındı bunları bu görüntü çıldırtmıştır. Sağduyulu duruş için Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Pazar günü Gaziantep'e başsağlığına gidiyorum. Bütün bu saldırılar Suriye'deki operasyonu tüm terör örgütlerini kapsayacak genişlikle tutmamızın haklılığını gösteriyor.

“Gelin bu milletle uğraşmaktan vazgeçin. Türkiye'de, Suriye'de, Irak'ta döktüğünüz kan yeter. Kanlı pençelerinizi bu bölgeden ve ülkemizden çekin.

31 AĞUSTOS'A KADAR ÜCRETSİZ

“Bir müjde veriyorum size. Buraya az harcamalar yapılmadı, adil olacağız. 31 Ağustos gecesine kadar köprüden geçiş ücretsiz olacak."

BİNALİ YILDIRIM: YARIN HİZMETE GİRECEK

Açılışta konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise şunları söyledi:

"Bugün İstanbul için büyük bir gün. 26 Ağustos 1071 Malazgirt zaferinin yıldönümü. İstanbul kapılarını açan Sultan Alpaslan'ın ruhu şad olsun. 15 Temmuz'da Türkiye'nin geleceği için hayatını seve seve veren şehitlerin ruhu şadolsun. İstanbul bir köprüler şehridir. İstanbul doğuyla batının köprüsüdür.

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü aynı zamanda bir sanat eseri, bir mühendislik harikasıdır. Dünyanın en geniş köprüsüdür. Üzerinden demiryolu geçen en uzun köprüdür. 29 Mayıs 2013'te temeli attık. O gün dedik ki bu köprü 3 yılda bitecek. İki yıl sonra gazetenin birinde köprüden geriye iki kule kaldı dendi. O manşetleri atanlar gelsinler İstanbul'un köprüsünü görsünler.

“Bu köprüyü yapmaya karar verirken cumhurbaşkanımızla çok düşündük. Güzergahları beraber inceledik. Dört tane güzergah inceledik, sonunda en doğru yeri bulduk. İşte boğazın en kuzeyinde Karadeniz'in girişinde bu tarihi eseri İstanbul'a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

“KAMYONLAR, OTOBÜSLER, TIRLAR ARTIK ŞEHİR İÇİNE GİREMEYECEK”

“Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. Köprünün özelliği şu Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen bütün kamyon, otobüs ve TIR'lar yarından sonra şehir içine giremeyecek. İstanbul'un trafiği de biraz daha rahatlayacak."

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı konuşmada, "Bu muhteşem köprünün temelini 3 yıl önce cumhurbaşkanı olarak atmıştık. İstanbul'da hayat bundan sonra çok daha kolaylaşacak " diye konuştu.

TBMM Başkanı Kahraman da konuşmasında "Türkiyemiz geliştikçe ve böyle eserlerle (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ilerledikçe önü kesilmek isteniyor. Çok yakın bir zamanda çok kara bir gün yaşadık ve 20 saat gibi kısa zamanda o kara gün atlatıldı ve inşallah öyle bir kara günler olmayacak" dedi.

Açılışta eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu da bir konuşma yaptı.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜNÜN ÖZELLİKLERİ

'Yavuz Sultan Selim Köprüsü' ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun yapımı yaklaşık 3 milyar dolara mal oldu.

Köprüden geçiş ücreti 9,90 lira olarak açıklandı.

Dünyanın en geniş köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 148 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesimi üzerinde yer alıyor.

Köprünün genişliği 59 metre, kule yüksekliği ise 322 metre.

Köprüde gidiş ve geliş istikametlerinde 4'er kara yolu şeridi ile ortada 2 demir yolu şeridi olmak üzere toplam 10 ulaşım şeridi var.

Toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olan köprü, 'üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü' olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: BBC Tükçe - NTV

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 14:37
YORUM EKLE