Siyanüre direnen Fatsalılara soruşturma

Aylardır siyanürlü madene karşı direniş gösteren Fatsalılar, jandarma karakoluna ifade vermeye çağrıldılar

Siyanüre direnen Fatsalılara soruşturma

Ordu Fatsa’da yapılmak istenen siyanürle altın ayrıştırma madenciliğine yönelik tepkiye soruşturma açıldı. Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu çağrısıyla 25 Ocak 2015 Pazar günü yapılan “Siyanüre hayır” yürüyüşü ve basın açıklaması sonrası maden alanına giden yöre insanlarına “toplantı ve gösteri yürüyüşü yasasına muhalefet etmekten” soruşturma başlatıldı.

Evrensel’in haberine göre platform üyeleri ve yürüyüşe katılanlar ifadeleri alınmak için jandarmaya çağrıldı. İfade vermeye gidenler, suç işlemediklerini ve savcılığa ifade vermek istediklerini söyleyerek jandarmaya ifade vermedi.

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu üyesi Metin Karaman, “Bizim haklı tepkimiz, toplantı ve gösteri yasasına muhalefet etmek olarak değerlendiriliyor. Biz toprağımızı ve geleceğimizi savunuyoruz. Demokratik tepkimizi gösteriyoruz. Herkesin izin almadan basın açıklaması, yürüyüş yapma hakkı var, biz bu hakkımızı kullandık. Bu tür ifade süreciyle ilk kez karşılaşmıyoruz. Toprağımızı korumak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2015, 20:59
YORUM EKLE