'Şarköy'e santral istemiyoruz' eylemi

Şarköy direniyor...

 'Şarköy'e santral istemiyoruz' eylemi
Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi’ne bağlı Kızılca Terzi Köyü yakınlarına yapılması planlanan Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, çevrecilerle köylülerin tepkisini çekti.

Bilirkişi heyetinin yaptığı incelemeleri protesto etmek için toplanan eylemcilerin önüne jandarma barikat kurdu ve heyetin yanına yaklaştırmadı. 

Şarköy İlçesi'ne bağlı Kızılca Terzi Köyü yakınlarına özel bir firma tarafından yapılması planlanan santral, çevrecilerin ve köylülerin tepkisine neden oldu. Ocak ayında yapılan bilirkişi incelemesinde heyetinin olumsuz yönde rapor vermesine firma itiraz edince dün akşam saatlerinde Tekirdağ Bölge İdare Mahkemesi Hakimi Abdurrahim Ay başkanlığında, aralarında öğretim üyelerinin de bulunduğu bilirkişi heyeti yeniden incelemelerde bulunmak üzere araziye geldi.

Heyetin geldiğini duyan 100’e yakın çevreci ve köylü, heyetin yolunu kesmek isteyince jandarma ekipleri engel oldu. Jandarma ekipleri, santral istemedikleri yönünde çeşitli dövizler taşıyan ve sloganlar atan grubu, heyetin yanına yaklaştırmadı.

Arazinin ormanla kaplı olduğunu belirten Şarköy Doğa ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Hakan Sadunoğlu, "Bu araziye yapılmak istenen santralle, turizm cenneti olan doğa harikası bölge yok olacak. Biz buraya doğayı denizi yok etmeyecek rüzgar enerjisi, güneş enerjisi yapılmasını istiyoruz. Aynı zamanda burası sit alanı, tarım arazisi. Güzelim bölgeye nasıl ÇED raporu veriliyor, ona karşı çıkıyoruz" diye konuştu.

Firmanın yetkilileri ise görüştükleri eylemcilere, "Bu proje için çok sayıda kurumdan fikir aldık. Burası bizim seçtiğimiz arazi değil, devletin seçtiği, bize önerdiği bölge" dedi.

Bilirkişi heyeti, yapılan incelemenin ardından ilçeden ayrıldı. Protestocular da heyetin ayrılmasının ardından dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2013, 20:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER