Roma Belediye Başkanı adayından fare krizine kedili çözüm vaadi

Belediye başkanı adayı, bu kedilerin bakımının da "kedi seven sempatik Romalı kadınlara" emanet edileceğini belirtti

Roma Belediye Başkanı adayından fare krizine kedili çözüm vaadi
"Fare istilası" yaşanan Roma'da, fare krizi belediye başkanlığı seçimleri için yapılan kampanyada da gündeme geldi. İtalya'nın başkentinde son aylarda mahkeme, okul ve müzeler de dahil olmak üzere birçok kurumun fareler yüzünden kapanmıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Haydi İtalya partisinden senatör olan ve Roma'da belediye başkanlığına adaylığını koyan Antonio Razzi, başkan seçilirse şehri farelerden kurtarma sözü verdi.

500 BİN KEDİ

Razzi, "Programımın en önemli noktalarından biri şehri farelerden kurtarmak. Artık kaybedecek zaman yok, gün geçtikçe Roma'yı istila eden farelerin sayısı daha da artıyor. Uzun zamandır Romalılara musallat olan bu sorunu çözmek için formülüm şu: Roma'ya Asya'dan 500.000 kedi getirilmesi için irtibata geçtim. Bu kediler şehrin kritik noktalarına dağıtılacak, böylece çevreye saygılı bir fareden arındırma planı uygulanacak" dedi.

Belediye başkanı adayı, bu kedilerin bakımının da "kedi seven sempatik Romalı kadınlara" emanet edileceğini ekledi.

MEDYADA ALAYCI HABERLER

Razzi'nin fare sorununa kedi ithalatıyla çözüm getirme vaadi medyada alaycı haberlere konu olurken, "Roma'daki kedileri kısırlaştırmasaydınız şimdi kedi ithal etmekten bahsetmek zorunda kalmazdık" eleştirilerini de beraberinde getirdi.

Corriere della Sera gazetesi "Peki bu girişime, kentin sembolü haline gelen 300 bin Romalı kedi (180 bini evde, 120 bini sokakta) ne diyecek? 'Neden belediyeler son yıllarda Romalı kedileri toplu kısırlaştırmayla yok etti?' demeyecekler mi? Romalı fareleri onlar daha iyi tanıyor" diye yazdı.

(Kaynak: BBC Türkçe)
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 12:26
YORUM EKLE