Rize’de taş ocakları kuruluyor evler kamulaştırılıyor

Rize Havalimanı Projesi için gerekli olan 88.5 milyon ton taşın, bölgeye yakın alanda açılacak yeni taşocakları ile sağlanması hedefleniyor

Rize’de taş ocakları kuruluyor evler kamulaştırılıyor

Rize Havalimanı için gerekli olan 88.5 milyon ton taşın sağlanması için 3 taşocağı kurulacağı öğrenilirken, proje alanında bulunan evlerin de kamulaştırılması planlanıyor.

Gazete Şujin haberine göre, havalimanının Pazar ilçesi ve Yeşilköy yerleşim yerleri arasına denizin doldurulmasıyla inşa edilmesi planlanıyor.

Proje alanına yakın olan ve işletilmesi devam eden Naiboğlu Dernek Köyü Taşocağı, Ritaş Kömürcüler Taşocağı, Doğal Taşocağı Sahası ve Şarko Güneyce Taşocağı’na ek olarak Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü sitesindeki açıklamaya göre, taşocaklarının yeri belirlendi.

Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü sitesinde ÇED sürecinin başlatıldığı duyurulan 3 taşocağı köy sınırları içerisinde yer alırken, neredeyse tamamının ağaçlık alanda yapılacağı ortaya çıktı.

Açık ocak olarak işletilen alanlarda günde 3 vardiyayla çalışılacağı ve ayda 30 patlama yapılacağı belirtiliyor.

Çıkarılan taşların ağır damperli kamyonlarla günde 11 ila 30 sefer arasından değişen sayılarla köy yollarından ya da yeni yollar yapılarak taşınması da gündemde.

Ayrıca, proje alanında bulunan evlerin de kamulaştırılması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 15:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER