Masalıma Dokunma!

Baraj suyu altında kalması beklenen köy, masallarıyla simge oluyor..

Masalıma Dokunma!

Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırlarındaki Yukarı Köprüçay Havzası, bir süredir bölgede yapılması planlanan Kasımlar Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesi ile gündemde.

Barajın suları altında kalması beklenilen Darıbükü köyünde yaşayan 83 yaşındaki Osman Üresin ile aynı yaştaki Durmuş Uysal, yörenin sözlü kültürüne dikkat çekmek için hazırlanan afişlerde yer alarak bölgenin simgesi oldular. Afişte, ‘Masalıma Dokunma’ ifadesine yer verildi.

‘EBEM BANA YEM VERDİ, YEMİ BEN KUŞA VERDİM’


Yukarı Köprüçay Koruma Platformu’nun hazırladığı afişlerde yer verilen Darıbükü köyünden iki ihtiyar, köydeki belgesel çekimleri sırasında söyledikleri tekerlemeler ile ilgi odağı olmuşlardı. Üresin’in babasından öğrendiğini söylediği, “Ebem bana yem verdi, yemi ben kuşa verdim, kuş bana kanat verdi, kanadı ben takındım, uçtum gittim…” şeklindeki tekerlemenin bir kısmına afişte de yer verildi. Cami çıkışında köydeki tahıl ambarının önünde koyu bir sohbete dalan iki ihtiyar, köylerinin barajın sularının altında kalmasıyla ilgili soruları, “bizden geçti artık. Bizim bir tek Allah’a can borcumuz var. Onu da huzur içinde ödemek istiyoruz” şeklinde yanıtlıyorlar.

‘BAŞKA ÇAREMİZ YOK’

Köydeki birçok işi imece usulüyle ortaklaşa yaptıklarını anlatan Durmuş Uysal ise elindeki bastonu bir kenara bırakarak köyde yapılan cenaze yıkama yerinin inşaatında çalışan köylülerin arasına karışıp çalışmaya başlayarak belgesel ekibini şaşırttı. Uysal, “gücümüz yettiği kadar çalışacağız. Başka çaremiz yok” sözleriyle bölgenin zor koşullarını gözler önüne serdi.

Üresin ve Uysal’ın hikâyelerinin de yer aldığı ve Sinemakavram ekibi tarafından çekilen ‘Yer Bize Çimen Verdi’ adını taşıyan belgeselin, 2012 yılı başlarında izleyiciyle buluşması planlanıyor.


Atlas/Yusuf Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER