Leopardan sonra şimdi de vaşak öldürüldü

Olay Burdur'da yaşandı…

Leopardan sonra şimdi de vaşak öldürüldü

Burdur'da rutin kontrole çıkan muhafaza memurları ormanlık alanda vaşak ölüsü buldular.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca nesli koruma altında bulunan hayvanların arasında yer alan Vaşak, Burdur'un Altınyayla ilçesi ormanlık alanda ölü olarak bulundu .

RUTİN KONTROLDE FARK ETTİLER

Geçtiğimiz hafta sonu Diyarbakır'da vurularak öldürülen Leopar ile ilgili soruşturma yeni sonuçlanmıştı ki, nesli koruma altında bulunan diğer bir hayvanın öldürüldüğü haberi Burdur'dan geldi. Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü Dirmil İşletme Şefliğine bağlı orman muhafaza memurları bölgelerinde yaptıkları rutin koruma kontrol faaliyetleri esnasında, Altınyayla İlçesi sınırları ve şeflik sınırları içerisinde orman yolu kenarında bir adet vaşağın ölüsünü buldular.

AYAĞINDA YARA İZLERİ VARDI

Kısa süre içerisinde Bölge Müdürlüğüne getirilen vaşağın yapılan ilk incelemesinde ergin bir dişi olduğu, sağ ön ayağında kanamalar ve yaralanmalar tespit edildi. Ertesi gün Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine yapılan otopsisi sonrası ölüm nedeni tespit edilen vaşağın av tüfeği ile vurulmuş olduğu kayıtlara girildi.

Otopsi sonrası vaşağın DNA analizi için karaciğer, dalak, kulak ve kas örnekleri alınarak TÜBİTAK MAM'a gönderildi. (sondakika.com)

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 10:07
YORUM EKLE