Kuzey Kutbu eriyor!

Kutup'taki kar örtüsü üzerinde 40 yıldır devam eden çalışma sonuçlandı...

Kuzey Kutbu eriyor!
Kanada Çevre Bakanlığından bir grup bilim insanının, Kuzey Kutbu'ndaki kar örtüsünün son 40 yıllık seyri üzerinde bir süredir yürüttükleri çalışma sonuçlandı.


Amerikan Jeofizik Birliğinin bilimsel yayını olan Jeofizik Araştırma Mektupları dergisinin son sayısında yayımlanan aynı konudaki başka araştırmaya göre de bölgedeki kar örtüsünün kaybolma süreci, son 5 yılda, o ana dek kaydedilenden daha hızlı bir şekilde gerçekleşti.

MEVCUT ÖRTÜNÜN KAYBI YABAN HAYATI VE BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ DEĞİŞTİRECEK BOYUTTA

Araştırma grubunun öncüsü Dr. Chris Derksen, mevcut örtünün kaybolmasının, bölgedeki yaban hayatı, bitki örtüsü ve toprak sıcaklığını değiştirecek boyutta olduğunu ifade etti.

Kutup kar örtüsünde özellikle mayıs ve haziran aylarında önemli azalma gözlemlediklerini bildiren Dr. Chris Derksen, bunun da yaz aylarındaki buzul erimelerini tetiklediğine işaret etti. İklim değişikliği çalışmalarında, 5 ila 10 yıllık dilimlerin artık kısa zaman aralıkları olarak alındığını hatırlatan Dr. Derksen, bu yıl yaz aylarında Kuzey Kutbu'nda Kanada'nın Alberta eyaleti büyüklüğünde kutup buzunun yok olduğuna dikkati çekti.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2012, 00:22
YORUM EKLE