İstifa eden Akkuyu müdürü projedeki ihmalleri açıkladı

İstifasından sonra basın açıklaması yapan Uzel, projedeki ihmalleri kamuoyuna duyurdu

İstifa eden Akkuyu müdürü projedeki ihmalleri açıkladı

Mersin'de yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yüklenici firması Akkuyu NGS A.Ş.'deki Bilgilendirme Merkezi Müdürü Mehmet Faruk Uzel görevinden istifa etti. İstifasından sonra basın açıklaması yapan Uzel, projedeki ihmalleri kamuoyuna duyurdu.

Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi'nde yapımı planlanan Akkuyu Nükleer Santrali'nde, 3.5 yıldır Akkuyu NGS A.Ş. Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürlüğü'nü yürüten Faruk Uzel, 17 Ağustos'ta görevinden istifa etti. Uzel, 1 Eylül Salı akşamı basın yayın organı temsilcilerine kendisine ait cep telefonundan şu mesajı gönderdi: "Ülkemin nükleer santral inşa etmek ve bu teknolojiye sahip olmak adına yaptıklarını desteklemekle birlikte, proje uygulayıcısı Rus şirketinin faaliyetlerini ve zihniyetinin inşa edeceği bir nükleer santrali ülkem ve milletim için çok ciddi bir risk unsuru olarak görüp, bu durumu dile getirmem sonucu Akkuyu Nükleler Santral Projesi'nden ayrıldığımı bildiririm."

Bu mesajın ardından basın merkezlerine ozelhaberturkiye@gmail.com isimli bir kullanıcıdan Uzel'in şirkette yolsuzluk yaptığı ve şirket çalışanı kadınlara cinsel tacizde bulunduğu iddiaları öne sürüldü.

İddialar üzerine Faruk Uzel, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamada, Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'ni üstlenen Rus devlet şirketi Rosatom hakkında çeşitli iddialarda bulunan Uzel, şirket tarafından tehdit edildiğini, hakkında iftira ve linç kampanyası başlatıldığını, bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

NÜKLEER SANTRAL İLE İLGİLİ İHMALLER

Uzel, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili ihmal iddialarını yetkililere sorular sorarak sıraladı:

"Mersin Bilgilendirme Merkezi'nde, zemin kotunun 1 metre altındaki ofis olarak kullanılan odalardaki taban suyunu izole edip kesemeyen mühendislik bilginizle, Akkuyu'da deniz kıyısında ve deniz seviyesinden 12 metre düşük kotta yapacağınız nükleer santralin güvenli olacağına inanmamızı mı bekliyorsunuz?

1,5 milyon dolar harcayarak sadece tasarımını yaptırdığınız bilgilendirme merkezindeki 7 bin 200 metre elektrik kablosunu döşeyip, UPS cihazının bilgisayarla bağlantı kablosunu döşemeyi unutan mühendisliğinizle mi nükleer santral inşa edeceksiniz?

Bu güne kadar taşeronunuz olan firmalardan mahkemelik olmadığınız şirket var mıdır? Sizin kiralama taahhüdü üzerinden inşa edilen otelle nasıl bir ilişkiye girdiniz ki mahkemelik oldunuz? Bu sorundan dolayı Atom Stroy Export'un müdürünü neden apar topar kovdunuz?

Geçen yıl ihalesini yapıp aldığınız iki yangın söndürme aracını kullanacak personel alımı yapmadığınız için bekleterek çürüttüğünüz ve geçen ay çıkan yangında kullanamadığınız doğru mu? Bu zihniyetle mi nükleer santral inşa edecek ve güvenliğini işleteceksiniz?

Projeyi maddi sıkıntılardan dolayı yürütemediğiniz doğru mudur? Dünya üzerinde size güvenip yatırıma katılacak ya da kredi sağlayacak bir tek finans kuruluşu var mıdır?

Kıyı kenar çizgisine dikkat etmeyi akıl edemeyip, 1 No'lu reaktörü kıyı kenar çizgisi altına yerleştiren mühendislik rezaleti yüzünden projeyi uygulamadığınız, bunun için kanun değişikliği beklediğiniz doğru mu?

Son 2 yılda 3 ayrı taş ocağı ruhsatı alıp buradan çıkan ve pasa diye tabir edilen milyonlarca metreküp toprağı mı inşaatta kullanacaksınız?

Asıl maksadınız Türk hukukuna gol atıp, çevresinden dolaşıp nükleer santralin zemin tesviyesini yapmak mıdır?

Radyasyon izleme ve ölçüm projesini içerisinde Mersin Üniversitesi ve Mersin halkının temsilcilerinin katılım önerisini neden reddettiniz? Projenin şeffaf izlenme ihtimali sizi rahatsız mı etti?

İş akdimin sonlandırıldığına dair mutabakat sözleşmesinde benim açıklamalarımı engelleyecek maddeleri neden koydunuz?"

(ETHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2015, 11:35
YORUM EKLE