Hopalı uşaklar HES’çileri kaçırttı

Darısı tüm Karadeniz’in başına…

Hopalı uşaklar HES’çileri kaçırttı

NETT Enerji Hopa Güneşli HES'ten vazgeçti… Bu karar halkın zaferi olarak değerlendirildi…

Hopa ilçesinde yapımı planlanan ve geçtiğimiz yıl başlaması gereken Güneşli Hidroelektrik Santrali, yapımcı firmanın projeden vazgeçtiğini açıklaması ile durdu.

Hopa ilçesinde yapılacak Güneşli HES projesine uzun süredir Hopalılar tepki gösteriyordu. Hopa’daki sivil toplum örgütleri uzu zamandır, bu proje aleyhinde gösteriler yapıyordular. Son olarak ÇED yönetmeliği gereği halkı bilgilendirme toplantısı, yöre sakinlerinin tepkisi nedeniyle iptal edilmişti.

Hopa’daki Güneşli HES projesinin ruhsat sahibi Nett Enerji basın kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamada; projeden toplumsal olaya meydan vermemek için vazgeçtiğini duyurdu.

Nett Enerji açıklamasında vazgeçme sebeplerini şöyle açıkladı:

“Nett Enerji olarak tüm projelerimizde, ülkemiz kaynaklarının en verimli ve çevreye duyarlı şekilde değerlendirilmesi konusunda son derece hassas davranmaktayız. Ayrıca Güneşli HES projemizde olduğu gibi, yurt genelindeki tüm projelerimizde yüksek maliyetleri göze alarak alternatif çevreci çözümler geliştirmeyi prensip haline getirdiğimiz de bilinmelidir.

Şirketimiz her zaman yöre halkının memnuniyetini ön planda tutarak huzurlu bir şekilde çalışmayı hedeflemekte ve her projesini öncelikle ‘vatandaşın desteğini alarak’ hayata geçirmeye özen göstermektedir.

Son dönemde yanlış bilgilere dayandığını tespit ettiğimiz yükselen HES karşıtlığı, Artvin’in Hopa ilçesinde de etkisini hissettirmiş ve yöre halkından olumsuz bir tepki yaratmıştır. Bu durumun en somut göstergesi ilk olarak Hopa’da kurmayı planladığımız Güneşli HES projesi kapsamında halkı bilgilendirmek, projeye katılımının sağlamak, varsa görüş ve önerilerini almak, planladığımız sosyal sorumluluk projelerini paylaşabilmek amacıyla düzenlenen katılım toplantısının gerçekleşmemesiyle ortaya çıkmıştır.

Bu sebeple yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalışarak tüm hazırlık çalışmalarını tamamlamış olmamıza rağmen Hopa’da hayata geçirmeyi planladığımız Güneşli HES Projesi’nden, sorumlu bir davranış sergileyerek toplumsal bir olaya bahane edilmemesi amacıyla vazgeçtiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

HES firmasının bu kararı halkın zaferi olarak değerlendirildi.

08 HABER

YORUM EKLE